Szeretjük a pizzát, még az itthon készültet is, főleg mióta rendelkezem pizzakővel, amin nagyon gyorsan megsül a pizza. Szeretjük a töki pompost is, és most már nagyon szeretjük a flammkuchent is.
A flammkuchen egy elzász-lotharingiai (hol német, hol francia) specialitás, a megtévesztésig hasonlít a mi töki pomposunkra vagy langallónkra, már ami a feltétet illeti, azonban a tésztája merőben más. A langalló élesztős kelt tészta, viszonylag vastagra nyújtva, úgy kerül rá a feltét, a flammkuchen viszont élesztő nélküli, vékonyra nyújtott, ropogósra sülő tésztájú étel. A neve is jelzi (lángoló pite), hogy igen magas hőfokon (rövid) ideig sül. Ne kövessük el azt a hibát, hogy sokáig bent hagyjuk a sütőben és kiszárítjuk.
Mivel kelesztésre nincs szükség, csak egy kb. 15 perces pihentetésre - ami alatt elkészíthetjük a rávalót -, sokkal gyorsabban elkészül, mint akár a pizza, akár a langalló, ez óriási előnye. Tegnap kb. 30 perc alatt varázsoltam vacsorát az asztalra, úgyhogy minden körülmény adott, hogy gyakori vendég legyen a téli vacsoraasztalunkon.
Hozzávalók 2 db flammkuchenhez:
50 dkg liszt
75 ml olívaolaj
300 ml langyos víz
1 teáskanál só
topping:
25 %-os tejföl (ha akad otthon mascarpone, egy evőkanállal adhatunk a tejfölhöz)
sonka vagy bacon kockákra vágva
1 nagy fej vöröshagyma
1 közepes fej lilahagyma
bors
A tészta hozzávalóiból néhány perc alatt tésztát gyúrunk. Kellemes állagú, könnyen kezelhető alapot kapunk. Ha szép sima már a teteje a tésztagombócnak, csomagoljuk folpackba, és pihentessük, amíg a feltétet elkészítjük. Maximum 15-20 perc bőven elég neki.
A hagymát félfőre vágjuk, egy kevés olívaolajon némi só társaságában pároljuk pár percig. Nem kell, hogy puha legyen, de öt perc hőkezelés kell neki. Ha kész, szedjük ki egy tányérra.
Vágjuk kockára a sonkát vagy bacont, és néhány percig azt is süssük a serpenyőben. Nem kell, hogy színt kapjon, azt majd a sütőben kapja meg.
Ha a tésztánk megpihent, enyhén lisztezett felületen nyújtsuk vékonyra. A vékony itt tényleg vékonyat jelent, 2 mm-nél ne legyen vastagabb a tészta.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a tésztát, tetejét megkenjük egy csipet sóval ízesített tejföllel (na persze ha van crème fraîche-ünk, az lesz a nyerő), megszórjuk a hagymával, szalonnával, tekerünk rá borsot, reszelünk rá szerecsendiót, és irány a 250 fokra előmelegített sütő!
Az én flammkuchenem 9 perc alatt sült meg. Legyünk óvatosak, nem hogy nem szükséges annyira megsütni, mint a pizzát, hogy a széleken akár fekete foltok is legyenek, hanem egyenesen tilos, ugyanis akkor annyira kiszáradna a tészta, hogy élvezhetetlen lenne. Amint a fotón is látszik, a 9 perc elég volt neki, a tészta tökéletesen átsült, a széle sem teljesen sápadt, pont jó.
Én most 25 dkg lisztből sütöttem a flammkuchent, de ráment 2 fej hagyma és 5 szelet bacon, ha teljes adagból sütöd, a feltétből több fog kelleni. Nekem a 25 %-os tejföl teljesen megfelelt, 12 %-ossal egyáltalán ne próbálkozz, a 20 %-os megfelel, de jobb a 25-ös.
És még valami. Sok receptben láttam, hogy a hagymát és a sonkát/szalonnát nyersen tették a tészta tetejére. Én nem szívesen reszkíroznék, hogy a hagyma átpuhul-e 9 perc alatt, vagy sem, úgyhogy én mindenképpen ajánlok néhány perces hőkezelést mindkettőnek.
Lehet a feltétet variálni is, használhatsz kenéshez krémsajtot, gazdagíthatod ráütött tojással, használhatsz póréhagymát és mondjuk bébispenótot, szóval tulajdonképpen a variációk száma nagyjából ugyanannyi, mint a pizzánál. Egy a lényeg, hogy gyorsan átsülő dolgokat tegyél rá.