2025. július 14., hétfő

Kis falatok, nagy élmények - spanyol tapák az otthonodban: Tortilla de patate


Szerintem ez az étel kimondottan szép, mérhetetlenül egyszerű elkészíteni, és sokrétűen használható. Mit jelent ez? Bármelyik étkezésre tökéletes, akár reggelire, vacsorára, de egy home office-os nap ebédjének is kiváló lesz. Elviheted kirándulásra, csomagolhatod suliba a gyereknek, vagy magadnak a munkahelyre. Kínálsz mellé egy kis salátát, és kész is az ebéd! Most a barátnős tapas esten aratott sikert, de maradt belőle másnapra is, így nem kellett főznöm aznap.

Hozzávalók egy 24 cm-es serpenyőhöz:

3 közepes burgonya
1 fej vöröshagyma
6 db tojás
olívaolaj
só, bors

Elkészítés:
A burgonyát meghámoztam, hosszában félbe vágtam, majd 2 mm-es karikákra szeleteltem. (Minél vékonyabb a krumpli, annál krémesebb lesz a végeredmény.) A vöröshagymával ugyanígy jártam el. A burgonyát beáztattam hideg vízbe kb. 10 percre, majd leöntöttem róla a vizet, és konyharuhával leszárítottam a karikákat.
Egy 24 cm-es, tapadásmentes serpenyőben felmelegítettem kb. fél deciliter olívaolajat, és elkezdtem benne a krumplikat párolni. Igen, párolni kell, nem sütni, mert a keményre sült szélű burgonyák nem lesznek jók a tortillában. Néhány perc párolás után hozzáadjuk a hagymát is, sózzuk, borsozzuk a keveréket, és addig puhítjuk, amíg a burgonya teljesen meg nem fő.
Ekkor ha úgy látjuk, hogy sok az olaj, lekanalazunk belőle, hogy a tortillánk ne legyen nagyon olajos.
Az időközben habosra vert tojást ráöntjük a hagymás burgonyára, és mint a palacsintatésztát, szépen elterítjük a serpenyőben, hogy lehetőleg mindenhol bevonja a burgonyát. Vannak, akik a felvert tojásba már előzőleg belekeverik a burgonyát, úgy megy a matéria a serpenyőbe.
Néhány percig keverés nélkül sütjük a tojást. Amikor a lepény alja megsült, fogunk egy serpenyővel megegyező méretű tányért, ráborítjuk a serpenyőre, és egy gyors mozdulattal fejre állítjuk azt, így a lepény a tányérra kerül.
Ekkor a serpenyőt borítjuk rá a tányérra, és szintén gyors mozdulattal visszafordítjuk az edénybe a tortillánkat.
Még néhány percig sütjük, hogy a másik oldala is összeálljon, és készen is vagyunk.

TIPP:
Ne kapkodj: a krumplit és a hagymát bő olajban, lassan, szinte konfitálva érdemes puhítani, nem pirítani. Így lesz krémes az állag.

Keverhetünk a tojásba zöldfűszert, ha kedvünk van, a snidling, petrezselyem remekül áll a tortillának.

Langyosan vagy szobahőmérsékleten a legfinomabb. Egy kis zöldsaláta, paradicsomszeletek, olívabogyó mellé – és kész a tökéletes mediterrán fogás.

Turbózhatjuk reszelt sajttal is a felvert tojásmasszát, még gazdagabb lesz a végeredmény.

 

2025. július 12., szombat

Datiles con bacon, azaz sajttal töltött, baconben sült datolya

A tapák* a spanyol konyhaművészet kis gyöngyszemei - egyszerűek, mégis elegánsak. Leginkább talán előételnek aposztrofálnám őket, bár igaz, hogy akár egy teljes étkezést is össze lehet állítani tapákból, nem csak egy félét lehet egy pohár ital mellé csipegetni belőlük.

A „tapa” szó eredetileg fedőt jelent – állítólag régen egy szelet kenyérrel vagy sonkával takarták le a borospoharat, hogy megvédjék a portól vagy a legyektől. Innen jött a név – és a tradíció. Nagyon változatosan szolgálják fel őket, de van néhány ikonikus darabjuk, ami minden étlapon megtalálható. Ezekből fogok szemezgetni annak apropóján, hogy a minap a barátnőimnek ilyen spanyol tematikájú vacsorát tálaltam.

Ez a sajttal töltött datolya kiemelkedik számomra a tapák közül, nagyon izgalmas ízkombinációt ad.

Hozzávalók:

személyenként 2-3 Medjul datolya kimagozva
Manchego sajt
szeletelt bacon

fogpiszkáló

Elkészítés:

A datolyát kimagozzuk úgy, hogy hosszában hasítjuk fel. Kiemeljük a magot, és a helyére dugunk egy darabka Manchego sajtot. Összezárjuk a datolyát.

A bacon szeleteket 1/3:2/3 arányban keresztben elvágjuk. a kisebbik darabot ráfektetjük a datolyára, majd beburkoljuk a nagyobbikkal.


Megtűzzük fogpiszkálóval, akár keresztbe is, hosszába is eggyel, hogy biztosan ne essen szét. 
Egy kis tepsit kibélelünk sütőpapírral, elhelyezzük a tepsiben a töltött datolyákat, és 180 fokon addig sütjük a sütőben, amíg a bacon ropogóssá nem válik.

TIPP:
Manchego sajt sajnos nem jön szembe minden közértben nálunk, én most egy házhozszállítós cégtől rendeltem több mással együtt. De természetesen helyettesíthető is, én cheddart és/vagy Pannóniát ajánlanék hozzá. Mindenképpen karakteres ízű legyen a sajt, különben nem érvényesül az édes-sós ízpárosítás.

Kínálhatod kis kanálban vagy mini tányérkákon, fogpiszkálóval, de akár egy salátalevélre is ültetheted őket – elegáns és praktikus megoldás.

Air fryerben is megsütheted.



*egyes számban tapa, többet számban tapas, magyarul tapák


2025. július 8., kedd

Házi mascarponés fagyi – gép nélkül is krémesen! 🍧

A nyár egyik legnagyobb kedvence nálunk ez a gyorsan elkészíthető, csodaszép házi fagyi. Nincs hozzá szükség fagylaltgépre, csak egy kis türelemre, plusz finom málna és selymes mascarpone kell hozzá. Persze, ha van géped, ne habozz, vedd elő, és hadd forogjon benne a lapát!
Fontos, hogy ha összeállt a fagyimassza, mindenképp kóstold meg, hogy elég édes-e, fagyasztás után kicsit tompább az édes íz, nehogy csalódás érjen.


Hozzávalók (kb. 6 adaghoz)
2,5 dl habtejszín (min. 30%-os)
3 dl cukrozott sűrített tej (1 doboz) 
250 g mascarpone
1 teáskanál vaníliakivonat (vagy vaníliapaszta)
30 dkg málna (friss vagy fagyasztott)
1 evőkanál citromlé
1-2 evőkanál porcukor (opcionális, ízlés szerint)

Elkészítés:

A málnát a citromlével és porcukorral tedd egy kis lábasba. Melegítsd 5–6 percig, amíg kissé besűrűsödik és levet enged. Hagyd teljesen kihűlni. 

A mascarponét keverd simára a sűrített tejjel és a vaníliával. A tejszínt verd  habbá, majd óvatosan forgasd bele a mascarponés keverékbe. Ha szükséges, édesítsd tovább porcukorral.

Öntsd a krém felét egy zárható dobozba. Kanalazz rá a málna szószból, kicsit márványosra keverheted. Jöhet a maradék krém, majd a maradék gyümölcs is. Villával kicsit meghúzhatod, hogy szép hullám mintás legyen. Fedd le, és fagyaszd legalább 6 órán át, de legjobb, ha egy éjszakát tölt a mélyhűtőben. Jót tesz neki, ha néhányszor átkevered, hogy a jegesedést elkerüld, és krémes legyen a fagyi, használhatsz ehhez a művelethez nyugodtan botmixert.

Tipp: 

Készítheted házilag is a sűrített tejet, itt van hozzá a recept.

Variálhatod eperrel, szederrel is, sőt, fagyasztott gyümölcsöt is felhaszálhatsz hozzá.

Érdemes az elkészült szószt átpasszírozni, a málna magjai nem annyira barátságosak a fagyiban, jobb tőlük megszabadulni.

Egy kis citromhéj a málna szószba, vagy ropogós kekszdarab a rétegek közé még extrábbá teszi!

Fogyasztás előtt hagyd kb. 10 percig szobahőmérsékleten állni, hogy könnyebb legyen gombócolni.

Néhány csepp rózsavíz hozzáadásával, egy kis pisztácia szórással csodás közel-keleti ízvilágot érhetsz el ennél a fagyinál, egészen különleges lesz a végeredmény.

2025. július 3., csütörtök

Egyszerű, krémes, hűsítő – salmorejo, a nyár titkos fegyvere 🍅

Cordóbában készítik a spanyolok nagy kedvencét, ezt a gyors, ízletes, hideg levest, ami eléggé hasonlít a gazpachóhoz, de ennek a gerincét a paradicsom adja, míg a gazpachóban többféle zöldség található.


A salmorejo (ejtsd: szalmoreho) tökéletes forró nyári napokra előételnek vagy akár könnyű vacsorának is. Próbáld ki egyszer otthon, a friss, érett paradicsom és jó minőségű olívaolaj ízorgiáját garantáltan élvezni fogod! Semmi másra nincs hozzá szükséged az alapanyagokon kívül, csak egy jó turmixgépre.

Hozzávalók:
8 db érett, édes paradicsom
1 db zöldpaprika
3 gerezd fokhagyma
2 szelet lehéjazott, egy kevés vízbe beáztatott, majd kinyomkodott kenyér
kb. 1-1,5 dl extra szűz olívaolaj
sherry ecet
bors

Elkészítés:
A paradicsomot vágjuk be a tetején keresztben, majd tegyük forró vízbe, ahonnan 2-3 perc elteltével kiemeljük, héját könnyen eltávolíthatjuk. Dobjuk be a turmixgépbe. 
Küldjük utána a felvágott paprikát, a fokhagymát és a gyengén kinyomkodott kenyeret, majd indítsuk el a gépet, és a nyílásán át folyamatosan csorgassuk hozzá az olajat. 
Szintén mehet a tartályba az ecet, abból annyit adagoljunk, hogy kellemesen üdítő, savanykás legyen a leves. Ennél a pontnál elengedhetetlen a kóstolgatás, hogy elérjük az ízlésünknek legjobban megfelelő ízt.
Sózzuk, borsozzuk, tálalás előtt legalább egy órán át tároljuk a hűtőben, hogy kellemesen hűvös legyen.

TIPP:

-A spanyolok hagyományosan aprított kemény tojással, szárazra pirított sonkával (pl. jamón serrano) vagy egy kis újhagymával tálalják. 🥚🥓🧅
-Ha igazán autentikus élményt szeretnél, tálalás előtt locsolj a tetejére még egy kevés extra olívaolajat – és szórd meg durvára tört tengeri sóval.
-Ha igazán selymesre szeretnéd, szűrd át a kész levest egy finom szitán vagy textilen, így a héj- és magmaradványok nem törik meg a textúrát.
- Adhatsz mellé pluszban pirított bagett szeleteket.

2025. július 2., szerda

A nyár egyik legegyszerűbb főzeléke: tejfölös zöldbab

A tejfölös zöldbabfőzelék nálunk nyár elején kötelező. Nem biztos, hogy hetente asztalra kerül (a bab ára is az egekben van sajnos), de amint megjelenik a friss zöldbab a piacon, tudom, hogy itt az ideje elővenni ezt a régi, jól bevált receptet. 

Gyerekkoromban mindig nagy fazékban főtt, a frissen vágott petrezselyem illata már reggel belengte a konyhát. Ez most pontosan az a verzió, amit nagyanyám készített: semmi flanc, csak egyszerű, házias ízek, ahogy mi szeretjük. Ha van hozzá egy szelet friss kenyér vagy egy tükörtojás a tetején, akkor máris kész a tökéletes nyári ebéd. Akár hidegen is megeszem, annyira finom!

Hozzávalók 4 adaghoz:
60-70 dkg zöldbab
1 kisebb fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1,5 evőkanál liszt
5 evőkanál olaj
pirospaprika
sok friss petrezselyem
3 dl 20 %-os tejföl
bors
ízlés szerint néhány csepp ecet

Elkészítés:
A babot nagyon alaposan megmosom. Én szeretem 15-20 percre hideg vízbe áztatni, aztán többször váltott vízben átmosni, hogy biztos legyek benne, minden port, szennyeződést lemostam a zöldségről.
A bab két végét levágom, ha szálkás, lehúzom róla azt is, majd  darabokra vágom. Nagyanyám mindig ferdén vágta, rombuszokra, ezért én is így csinálom.
Egy lábasban vizet forralok, amikor felforrt, beleöntöm a babot, az apróra vágott vöröshagymát, megsózom, és puhára főzöm az egészet.

Nem tudom, más hogyan csinálja, de én így folytatom: ha puha a bab, a lé nagy részét lemerem róla egy tálba, alig hagyok rajta folyadékot.
Az olajon készítek egy zsemleszínű rántást a liszttel, beleteszem az átpréselt fokhagymát is, mehet bele egy kevés pirospaprika is. Felengedem egy kevés hideg vízzel, ráöntöm a babra, elkeverem, felforralom. 

Utolsó lépésként adom a főzelékhez az összevágott - SOK! - petrezselymet, egy kevés borsot, végül hozzáadom a tejfölt is.
Rottyantok egyet a főzeléken, és attól függően, mennyire sűrűsödött be, a félretett főzővízzel higítom, ha szükséges, és általában szükséges.

Nekem nagyon fontos, hogy a zöldbabfőzelékben sok tejföl legyen, ami krémessé teszi az ételt, ezért szoktam a főzőlevet leszűrni róla, hogy ne vizes legyen a főzelék, hanem tejfölös.
Ha éppen úgy jön ki a lépés, néhány csepp ecettel savanyítom az ételt, de legtöbbször elég szokott lenni a tejföl savanykássága.

TIPP:
- Nem érdemes sokáig várni a zöldbabbal, az ára nemigen lesz kevesebb, viszont elég rövid a szezonja, a nagy hőségben pedig hamar megöregszik, szálkás lesz.
- Vásárláskor érdemes egy szál babot kettétörni. Ha roppanva törik, akkor érdemes megvenni, mert friss. Ha csak hajlik, inkább keressünk másik árust, másik kínálatot.
- Ne sajnáljuk belőle a petrezselymet, az ad igazán friss ízt a főzeléknek.
- A fokhagyma elhagyható belőle, sokan nem használják zöldbabhoz, viszont ha teszünk bele, ügyeljünk rá, hogy ne nyomja el a fokhagyma íze a babét és a petrezselyemét.
- A világosabb, zsengébb színű bab általában puhább, de a sötétebb zöld is finom – csak főzzük egy kicsit tovább.
-Fagyasztott zöldbabból is elkészíthető, de nyáron érdemes kihasználni a friss szezonját.
- Ha sűrűbbre szeretnénk, a rántás előtt egy merőkanálnyit pürésíthetünk a zöldbabból – így lesz még krémesebb az állaga.

2025. július 1., kedd

🍉 Fetás dinnye saláta, ami még engem is meggyőzött!

Nem vagyok egy nagy salátafogyasztó, ez tény. De van egy-kettő, amiért élek-halok, és ez a hihetetlen finom, friss, kicsit talán meghökkentő saláta az egyik, amit bármikor meg tudok enni nyáron.

Nincs hozzá szükség másra, mint édes görögdinnyére, roppanós uborkára, egy kevés lilahagymára és igazán jó fetára, ami elég sós, elég krémes. Egy kis olívaolaj rá, és már tálalhatunk is!



Hozzávalók:

🍉gusztusosan felkockázott, magtalanított görögdinnye
🥒kígyóuborka szintén felkockázva, én héjával együtt szeretem használni
🧅fél fej lilahagyma szálasra vágva
🧀felkockázott, krémes feta
öntetként egy kevés 🧴 olívaolaj, egy kevés 🍋 citromlé, 🧂 só, bors
🌿néhány levél menta

Elkészítés:

Nem érdemes pontos mennyiségeket írni, senki se fogja méricskélni a dinnyét se, a sajtot se, hanem annyit használ belőle, amennyit szeret, vagy ahány adagra szüksége van.

Egy csinos tálban állítsuk össze a salátát, a dinnye- és uborka kockákat, a hagymát, végül a sajtkockákat. Locsoljuk meg egy kevés olajjal, egy kanál citromlével, sózzuk, borsozzuk, tépkedjük rá a mentaleveleket. Én nagyon szeretem a mentát, de megértem, ha valaki nem kedveli, nem rábeszélés, csak megjegyzem, hogy a dinnyével és a fetával csodálatos íztriót alkot, ha nem idegenkedsz tőle nagyon, érdemes kipróbálnod.

TIPP:

Ezt a salátát én önmagában szeretem fogyasztani – köretként nem ajánlom, mert annyira csodásan komplex az íze, hogy kár lenne „elnyomni” bármivel.
Túl szép, túl finom, túl egyedi – hagyd, hogy ő legyen a főszereplő! 

Ha netán nem elég édes a dinnyéd (ez bizony előfordul), csepegtess rá egy kevés mézet 🍯 – az szépen kiegyensúlyozza az ízeket.

Ez a saláta frissen az igazi. Persze, ha marad belőle, nem kell kidobni, de próbálj csak annyit készíteni, amennyi biztos elfogy.
A dinnye és az uborka roppanóssága gyorsan eltűnik, levet eresztenek, így másnapra már nem lesz olyan élvezetes – még akkor sem, ha légmentesen zárva tárolod.





2025. június 28., szombat

Kovászos uborka

 🥒 Kenyér nélkül is lehet tökéletes – sőt, roppanósabb. 🥒

Évtizedekig eszembe sem jutott másként kovászolni, mint ahogy nagymamámtól tanultam: jóféle kovászos kenyérrel, nagy üvegben, a napos ablakpárkányon.


De idén úgy döntöttem, kísérletezek egy kicsit – részben hogy kipróbáljam a gluténmentes változatot, részben azért, mert egyre többször tapasztaltam, hogy a kenyérrel készült uborka hajlamos túlérni vagy megpuhulni. (Főleg olyankor, amikor annyira utálom leszűrni az uborkát, amiért nem éppen étvágygerjesztően úszkálnak benne a kenyérdarabkák, hogy halogatom a dolgot.)

A megoldás? Mint oly sok mindenre: a krumpli.
Elsőre talán furcsán hangzik, de a végeredmény magáért beszél: tiszta íz, hibátlan állag, kenyérmorzsa nélkül. És ami a legjobb: a régi kovászos ízvilág nem vész el, csak egy kicsit tisztábban szól.

Ha te is kíváncsi vagy, hogyan lesz kenyér nélkül is klasszikus a kovászos uborka, próbáld ki ezt a verziót – gluténmentesen, roppanósan, biztos sikerrel.

Hozzávalók:

🥒1 kg kovászolni való uborka (kemény, egyenes, lehetőleg kisebb darabok)
🌿1 csokor friss kapor (szárastul, virágostul, ha van)
🧄 4–5 gerezd fokhagyma (tisztítva, kettévágva)
🥔1 közepes méretű nyers krumpli (hámozva, karikára vagy nagyobb darabokra vágva)
🧂 2 evőkanál  jódozatlan! só 
🚰kb. 1,5-2 liter felforralt, majd langyosra hűtött víz
opcionálisan: pár szem fekete bors, mustármag, tormagyökér, meggylevél 


Elkészítés:

  1. A vizet a sóval felforralod, majd hagyod langyosra hűlni.

  2. Az uborkákat jól megmosod, használhatsz konyhai kefét a művelethez, hogy az esetleges kis szőröket, tüskéket levigye az uborka felületéről. Az ubi végeit levágod, és hosszában félig behasítod, majd fejreállítod az uborkát, és merőlegesen az első vágásra ismét félig behasítod.

  3. Az üvegek aljára teszel egy adag kaprot, néhány szelet nyers krumplit és pár gerezd fokhagymát.

  4. Rásorakoztatod szorosan az uborkákat, közéjük még egy-egy réteg fokhagyma, krumpli, kapor.

  5. A tetejére is tegyél néhány szelet nyers krumplit – ez fogja elindítani az erjedést a kenyér helyett.

  6. A sós, langyos vizet öntsd az uborkákra úgy, hogy teljesen ellepje őket.

  7. Fedd le kistányérral vagy lazán fedővel, és tedd napos, meleg helyre (erkély, párkány, terasz) 2–4 napra. Feltétlenül tegyél alá egy tálat vagy tálcát, mert az uborkalé hajlamos megszökni az üvegből, ne kelljen már az egész erkélyt kitakarítani miatta.

  8. Ha szükséges, pótold a kiforrt vizet, hogy az uborkák mindig a folyadék alatt legyenek.

  9. Ha elérte a kívánt savanyúságot, szedd ki a krumplidarabokat, és tedd az uborkákat (a levükkel együtt) jól záródó üvegbe, hűtőbe.

Miért működik kenyér nélkül is?

A nyers krumpli természetes keményítőtartalma beindítja a tejsavas erjedést, pont úgy, mint a kenyér – csak gluténmentesen. A végeredmény ugyanolyan savanykás, illatos, de sokszor roppanósabb, mint a hagyományos változat.

🔥 Mit tegyél, ha túl meleg van?

A kovászos uborka 22–28 °C körüli hőmérsékleten érzi magát a legjobban – ha azonban kánikula van, a folyamat túl gyors lehet, az uborka megpuhulhat, nyálkássá válhat, vagy túl savanyú lesz. Egyébként pedig elárulom a nagy titkot: az uborkának nem a napsütés a szülőanyja, hanem az egyenletes meleg. Ha közvetlenül napra teszed, netán déli, forró napsütésre, úgy megfő az uborkád, mintha kötelező lenne...


Ilyenkor segíthet:

  • Hűvösebb helyre tenni az üveget (például árnyékos udvarrész, erkély alja, vagy akár egy hűvösebb lépcsőház, ha van).

  • Rövidebb ideig érlelni: már 1,5–2 nap alatt kész lehet, így érdemes napi szinten kóstolni.

  • Ha van rá mód, langyos víz helyett testhőmérsékletű (kb. 36 °C) vízzel dolgozz, így nem gyorsítod túl az elején a folyamatot.

  • És a legfontosabb: ne hagyd túlkovászolódni, mert utólag már nem javítható. Ha jónak érzed az ízt és az állagot, irány a hűtő – ott még egy kicsit érhet, de már lassabban.

🔥 Mire jó a kovászos uborka leve?

Összességében a kovászos uborka leve egy természetes probiotikus ital, amely támogatja az emésztést, az immunrendszert, és hozzájárul a szervezet egészségéhez.

Probiotikumok forrása - A kovászos uborka levében élő tejsavbaktériumok (lactobacillusok) vannak, amelyek jótékony hatással vannak a bélflórára. Ezek a probiotikumok segítik az emésztést, támogatják az immunrendszert, és javítják a bélrendszer egészségét.
Emésztést segítő hatás - A benne lévő tejsav és más szerves savak elősegítik az emésztőenzimek működését, így könnyebbé válik a tápanyagok felszívódása.
Vitaminok és ásványi anyagok - A kovászos uborka leve C-vitaminban gazdag, ami antioxidáns hatású és támogatja az immunrendszert. Emellett tartalmaz B-vitaminokat, káliumot, kalciumot, magnéziumot is.
Alacsony kalóriatartalom - A kovászos uborka leve természetes, alacsony kalóriatartalmú, cukormentes ital, így diétázók vagy fogyókúrázók számára is ideális.
Méregtelenítő hatás - Az erjedés során keletkező anyagok segíthetik a szervezet méregtelenítését, valamint hozzájárulhatnak a vércukorszint stabilizálásához.
Hidratálás - A kovászos uborka leve magas víztartalmú, ezért folyadékpótlásra is jó, főleg nyáron.

2025. június 27., péntek

Kedvenc reggelim, a tojásos toast

A blog Facebook oldalán megmutattam egy reggeli tálat, amit készítettem, hogy a reggeli bringázásból hazatérő férjem rendesen jóllakhasson, és ennek kapcsán említettem, hogy nekem is van ám kedvenc reggelim, hát most megmutatom. Ez a tojásos toast a fő kedvencem, amit gyakran készítek magamnak – főleg akkor, ha egy kis extra kényeztetésre van szükségem.


Tulajdonképpen totál egyszerű, pirítós tojással, mégis az elkészítés módja miatt számomra különleges, és kicsit sem unalmas. Próbáljátok ki ti is – szerintem szuper ötlet, és egy kis változatosságot csempész a jól megszokott vajas kenyér-szalámi-sajt körforgásba.

Hozzávalók személyenként:

2 szelet toast kenyér
2 tojás
egy kevés olaj vagy vaj a sütéshez

Elkészítés:

A kenyerek közepét egy nagyobb pohárral kiszúrom úgy, hogy maradjon elég perem a tojás megtartásához. Egy serpenyőben kevés zsiradékot melegítek, majd a kenyereket és a kiszúrt korongokat megpirítom. A korong mindkét oldalát megsütöm, azt félreteszem – tökéletes lesz a tojássárgája feltunkolásához.

A pirítósokat megfordítom, ha kell, teszek még egy kis zsiradékot alájuk. A közepükbe egy-egy tojást ütök – kisebb tojásokkal működik a legjobban, mert nem folyik túl a fehérje. 

Amikor az alsó oldala megsült, óvatosan megfordítom, és a másik oldalát is átsütöm. Hogy mennyire legyen lágy vagy szilárd, az már ízlés dolga – én szeretem, ha a fehérje megszilárdul, de a sárgája még enyhén folyik.

Ez az én kedvenc reggelim. Nem mondom, hogy minden nap megenném, de hetente akár többször is jólesik.

Próbáltam már „rendes” kenyérrel is, de valahogy nem az igazi – a toast állaga sokkal jobb ehhez.

TIPP:
-Isteni hozzá néhány szelet ropogósra pirított bacon. 🥓
-Egy kevés saláta vagy zöldség mellé tálalva lassabban emeli a vércukorszintet – így akár inzulinrezisztenseknek vagy 2-es típusú cukorbetegeknek is jó választás lehet. 🥗
-Ugyanilyen okból szeretem teljes kiőrlésű toastból készíteni ezt az ételt. 🌾
-A közepébe sajtot is reszelhetsz a tojásra. 🧀

2025. június 23., hétfő

Keverd, süsd, egyél – a legegyszerűbb meggyes süti 🍒

A kevert süti a sütik világának halk szavú hőse. Nincsenek trükkök, nincs stressz, mindössze egy tál, egy kanál, és pár perc keverés. Jó, nyilván a sorrend azért nem mindegy, de ezt a receptet esküszöm, hogy egy 10 éves gyerek is el tudja készíteni. én is hasonló receptekkel kezdtem a második pun háború idején háziasszonyi tevékenységemet, ez már akkor is ment 😀


Ha gyorsan kell valami finom, megbízható, és nem akarsz se habbá vert tojásfehérjével bajlódni, se piskóták sorsáról dönteni, akkor itt a tuti megoldás.

Hozzávalók:

60 dkg kimagozott meggy
2 nagy tojás
25 dkg kristálycukor + 1 csomag bourbon vaníliás cukor
1,25 dl étolaj
40 dkg liszt
1 csomag sütőpor
egy csipet só
3,7 dl tej

Elkészítés:

A tojásokat a cukorral habosra, fehérre keverjük, majd hozzáadjuk az olajat, azzal is elkeverjük. Jöhet a sütőporral elvegyített liszt, végül a tej. Így készítünk velüle viszonylag folyós tésztát.

Egy 35x25 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, beleöntjük a tésztát, a tetejére potyogtatjuk a meggyet, majd 190 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük a süteményt.

Még forrón megkenhetjük a tetejét olvasztott vajjal, és szórhatunk rá egy kevés cukrot. Vagy csak porcukorral megszórva, úgy is csodás.

Tipp:

🍒 Ha nincs meggy, használhatsz cseresznyét, barackot, szedret, ribizlit vagy szilvát is – minden jól áll neki.

🍒Papírkapszlikba kanalazva a tésztát akár muffin is lehet belőle – 15 perc alatt megsül.

🍒Langyosan, egy gombóc vaníliafagyival mennyei, de másnap reggelire is simán becsúszik egy bögre kávé mellé.



2025. június 20., péntek

Caprese saláta, a nyár királynője

A kedvenc nyári salátám. Egészen pontosan emlékszem, hol ettem először ilyen salátát, az időpont talán 1989 lehetett, és egy Szent István parki lakásban tették először elém ezt a könnyű, nyári ízű ételt, amit azóta számtalanszor elkészítettem már magam is.


Érdemes néhány szempontot szem előtt tartani az elkészítésénél:

1. Csakis érett paradicsomból készítsük, az íztelen, sápadt üvegháziból inkább neki se álljunk, mert csalódás lesz a vége.

2. Ha többféle paradicsomunk van, az a legjobb.

3. A bazsalikomot sajnos ez az étel nem tudja nélkülözni, sosem lesz ugyanolyan szárított bazsalikommal, mint frissel. Erre is azt mondom, akkor inkább hozzá se kezdj.

4. Egy éles kés nagyon kell az elkészítéséhez, kínszenvedés életlen szerszámmal nyeszetelni a paradicsomot.

5. A mozzarella. Hát igen. Ha hozzájutsz bivaly mozzarellához, semmiképp ne hagyd ki. Nyilván a legegyszerűbb szupermarketbelivel is elkészítheted, legtöbbször nekem is csak az jut, de az igazi a bivaly mozzarella.

6. A só. Használj nagyszemű tengeri sót, azzal lesz az igazi.

7. Az olívaolaj. Nem, nem lesz jó napraforgóolajjal. Extra szűz olívaolajat használj, ez az étel megérdemli a jó alapanyagokat, hiszen alap igazság, hogy minél egyszerűbb egy étel, annál fontosabb, hogy a legjobb minőségű hozzávalókból készüljön.

Hozzávalók egy adaghoz:

1 gömb mozzarella egyforma vastag szeletekre vágva, szerencsés esetben bivaly mozzarella
2 közepes paradicsom egyforma vastag szeletekre vágva
friss bazsalikom ízlés szerinti mennyiségben

egy-két tekerésnyi bors
olívaolaj
balzsamecet

Elkészítés:

Élesítsd meg a késedet!

Vágd fel a sajtot és a paradicsomot, majd felváltva, csinosan rakd le a tányérra, koronázd meg a bazsalikom levelekkel, sózd, borsozd meg, majd locsold meg olívaolajjal.

Sokan szeretik meglocsolni a salátát balzsamecettel is, én ha használok, 3-4 cseppnél sose többet, de leginkább el szoktam hagyni.

Pirítóssal a legjobb szerintem. És az istenért, a tányérban visszamaradó paradicsomlevet és olívaolajat ki ne öntsétek! Tunkoljátok ki szépen a kenyérrel, az a legjobb része az egésznek 😀





2025. június 19., csütörtök

Sültpaprika-krémleves

Mit találtam a mélyhűtőben, na mit? Sok csodás piros fagyott csomagot. Ó, de hisz ez málna, örvendeztem magamban! Nos, az is van közte, de a többség mégis sütőben sült paprika. Ősszel készítettem a csomagokat, amikor a piac tele volt szebbnél szebb kápiákkal. Igen ám, de közben az őszt felváltotta a nyár (biztos ez?), így a mélyhűtőben most inkább a fagylaltgép tartályának kéne helyet kapnia, úgyhogy a paprikáknak, vagy legalábbis egy részüknek mennie kell. Mégpedig egy krémlevesbe!



Hozzávalók:
6-8 sült paprika héja nélkül (használhatsz konzervet is)
1 kisebb vöröshagyma (ha akad salotta, tökéletes lesz)
2 szár szárzeller (annak hiányában egy darabka zellergumó apró kockákra vágva)
1 kisebb sárgarépa szintén apró kockákra vágva
2-3 gerezd fokhagyma
olívaolaj
bors
egy csipet paprikapehely
1,5 liter zöldség alaplé (annak hiányában víz, bár szerintem egy bio leveskockával megoldható a helyzet)
1 teáskanál füstölt pirospaprika
a tálaláshoz egy kevés tejszín, friss bazsalikom
egy kevés citromlé

Elkészítés:
A paprikákat a mélyhűtőből kivéve szobahőmérsékleten felengedtettem.
Egy kevés olívaolajon a hagymákat, a zellert és a répát elkezdtem dinsztelni, ugyanolyan soffrittót készítettem belőle, mint amilyet például olaszos ételekhez készítek. Fontos, hogy a zöldségek puhák legyenek. 
Adjuk hozzá a paprikákat, mehet rá a füstölt paprika és a paprikapehely, sózzuk, borsozzuk, öntsük fel a zöldséglevessel, majd 15 perc alatt főzzük puhára az egészet. Ha szükséges, vízzel korrigálhatunk a leves mennyiségén, ha nagyon elfőtte volna a levét.

Végül pedig jöhet a turmixgép, amelyben selymesre turmixoljuk a levesünket.
Tálaláskor a leves tetejét díszíthetjük friss fűszernövényekkel, a bazsalikom különösen jól áll a sültpaprika-krémlevesnek, illetve megkínálhatjuk egy kevés tejszínnel.
Mivel a paprika alapvetően édes, a soffrittóban a sárgarépa szintén, szükség lehet egy kis ízkorrekcióra, amihez én néhány csepp citromlé leveshez adását javaslom. Használhatsz balzsamecetet is, ha azt jobban kedveled, de valami kis sav kelleni fog.



TIPP:
Ha szeretnéd, hogy a levesed sűrűbb legyen, a zöldségekhez adhatsz még egy közepes krumplit felkockázva, az remekül be fogja sűríteni az ételt.

Érdemes átszűrni a levest, óhatatlan, hogy ne legyenek benne paprikamagok, a paprikapehely is nekem eléggé markánsan észrevehető volt a levesben, úgyhogy egy sűrű szűrőn átengedtem a levest, sima, selymes lett.





2025. június 16., hétfő

Rántott padlizsán

Amikor a Lidlben megláttam a gyönyörű fényes, feszes héjú, viszonylag termetes padlizsánt, rögtön tudtam, hogy ki fogom rántani. Szeretjük a padlizsánt, az én személyes kedvencem a melanzana alla parmigiana, sőt, a Pugliában tanult töltött padlizsántekercseket is nagyon kedvelem, de most kimondottan a ropogós bundájú, belül krémes rántott verzióra vágytam. 

Én nem állítom, hogy ez a gasztronómia csúcsa, de egy hétköznap este egy kis rizzsel, majonézzel nagyon is jól tud esni. Ráadásul air fryerben is könnyedén elkészíthető, nem kell feltétlenül bő olajban sütni.


Hozzávalók két személyre:
1 db padlizsán
3 evőkanál liszt
2 tojás
prézli
bors
olaj a sütéshez
a tálaláshoz majonéz

Elkészítés:
A padlizsánt megmostam, kb. mutatóujjnyi szeletekre vágtam, és egy szűrőbe tettem, besóztam.
Kb. fél óra múlva leöblítettem a szeleteket, majd szárazra töröltem, és a szokásos módon lisztbe, felvert tojásba és prézlibe mártva bepaníroztam őket.
Én most bő olajban sütöttem ki a padlizsánokat, ha kevesebb lett volna, biztosan air fryerbe pakolom őket, de mivel elég nagy volt a zöldség, így jó sok szelet lett, minimum öt körben tudtam volna csak megsütni az air fryerben, ahhoz meg nem volt türelmem.
Az olajat felmelegítjük (érdemes egy pici darab panírral próbát csinálni, elég meleg-e. Ha a próbadarab olajba dobása után azonnal elkezd gyöngyözni körülötte az olaj, akkor jók vagyunk, sőt, a hőfok is megfelelő.), és szép pirosra sütjük a szeleteket.

💥TIPP:

Érdemes a megsült karikákat rácsra szedve lecsöpögtetni, és nem a hagymányos módon törlőpapíron, mert rácsra téve nem puhul meg rajta a panír, hanem finom ropogós marad.

Az előzetes sózásra azért van szükség, mert néha a padlizsán keserű lehet (ez persze kizárólag akkor derül ki, ha nem sóztad be a zöldséget, viszont elkészítetted belőle az ételt, és a tányéron derül ki, hogy bizony keserű volt...), és a só segít belőle kivonni a keserű ízt.



Sárgadinnye sonkával (Prosciutto e melone)

Nem emlékszem vissza rá, mikor ettem először sárgadinnyét sonkával, de az biztos, hogy Olaszországban történt, és az itthoni reprodukálását csak ezután kezdtem meg.

A legeslegkedvencebb előételem, bár mi nyaranta mindenféle utóételek és apropók nélkül szoktuk enni.

Hozzávalók:

-személyenként 2-3 szelet kimagozott sárgadinnye
-minden szelet dinnyére 2-3 hajszál vékony pármai sonka
-díszítésnek rukkola, es szervírozhatsz mellé egy kevés mézet

Elkészítés: 

A dinnyét felszeletelem, kimagozom, a rukkolával megágyazok a gyümölcsnek egy tálon. Ráhelyezem a dinnye szeleteket, arra a sonkákat, és kész is vagyunk.

Ha a dinnye nem elég édes, jól jöhet egy pici méz rásegítésnek.

Ha nem kapsz pármai sonkát, megfelelő lehet a spanyol serrano vagy a Fekete-erdei speck is, de az az igazság, hogy pármaival a legfinomabb.

2025. június 13., péntek

Eton mess

Amikor elkezdem várni az eper szezont, leginkább két dolog jut eszembe. Az első az Eton mess, a második a magam sütötte langyos vajas kalácson egy jó adag még üveget sem látott eper dzsem.

Hát nem gyönyörű???

Hozzávalók 4 személyre:

5 darab habcsók (2 db tojásfehérjéből, 10 dkg porcukorból és pár csepp ecetből)

40 dkg eper
néhány evőkanál porcukor
3 dl tejszín
egy evőkanál vanílikivonat


Elkészítés:
A tojásfehérjéket 10 dkg cukorral keményre verjük, az utolsó fordulatoknál hozzáadunk néhány csepp ecetet. Sütőpapírral bélelt tepsire kanállal halmokat rakosgatunk a masszából, majd 120-140 fokos sütőben szárítjuk a habcsókokat, amíg kopogósra nem száradnak. Lehetőleg a sütőben hagyjuk kihűlni.

A tejszínt 2 teáskanálnyi porcukorral és a vanília kivonattal verjük kemény habbá. Amíg a robotgép dolgozik, aprítsuk fel az epret, szórjuk meg egy kevés cukorral, és villával törjük meg. Nem kell belőle pépet csinálni, maradjanak benne egész eperszemek, de legyen némi leve is, ami majd gusztusosan megszínezi a tejszínhabot.

Az időközben habbá lett tejszínhez könnyedén keverjük hozzá az eper egyharmadát szirupostul, tördeljünk bele egy-két habcsókot, azt is keverjük el, de ne túl alaposan, mert roppant jól mutat a fagylaltos kehelyben, ha csíkos a krém.

Állítsuk össze a desszertet. Egy megfelelő széles szájú pohár vagy kehely aljára szórjunk egy kevés összetört habcsókot, kanalazzunk rá epres tejszínhabot, aztán jöhet egy réteg összetört eper, újabb szórás habcsók, végül ismét epres tejszínhab. Ezen a sorrenden változtathatunk, variálhatunk, belekeverhetjük az összetört habcsókot a tejszínbe is, ahogy jól esik.

Próbáljuk meg egy kicsit hűteni az édességet, de ne keseredjünk el, ha ez nem sikerül, mert az pont ugyanolyan zseniális hidegen, mint szobahőmérsékletűen.

És ne essünk tévedésbe, ez a desszert bizony nem egy könnyed kis nyári fuvallat, a habcsók édes, a tejszín zsíros, szóval bánjunk óvatosan a fogyasztásával.


TIPP:
Készíthető málnával, szederrel, de akár nektarinnal is nagyon finom lesz.

2025. június 12., csütörtök

Grillezett nektarinos nyári saláta

Az egyik kedvenc gyümölcsöm a finom, érett, édes nektarin. Ez volt az oka, hogy szombaton nem tudtam ellenállni a piacon három szemnek, sőt, vettem pár szem sárgabarackot is, ez utóbbi jó választás volt, puha, mézédes, de a nektarin nem volt az igazi. Így jött az ötlet, hogy váljék belőle saláta. 

Tudom, hogy nem szokványos alapanyag salátához, sőt, nálunk ugye azért a salátafogyasztás is meglehetősen magas korlátok közé szorított dolog, de higgyétek el, ez nagyon-nagyon-nagyon finom lesz!

Hozzávalók, nem írok pontos mennyiségeket, hiszen ez attól függ, hányan ülitek körbe az asztalt.

2-3 marék salátalevél, nagyjából bármilyen lehet, én főleg rukkolával készítem a továbbiakban, de most az ünnepekre való tekintettel nem jutottam hozzá, de volt itthon szívsaláta

néhány szem koktélparadicsom félbe vágva

2-3 nektarin negyedekbe vágva

valamilyen sajt, lehet az burrata, Parmigiano Reggiano, mozzarella, krémes kecskesajt, de penészes kéksajttal is nagyon jól el tudom képzelni, alighanem a nyár folyamán mindegyikkel el fog készülni

friss zöldfűszerek: bazsalikom, kakukkfű, petrezselyem

egy marék pisztácia száraz serpenyőben enyhén megpirítva (választhatsz kesudiót, diót, pekánt, mandulát, amit találsz otthon)

só, bors

vinaigrette öntet, ennek leírom a pontos arányait, hogy tudjátok többszörözni, ha kell

1 evőkanál balzsamecet
fél teáskanál reszelt citromhéj
1 evőkanál citromlé
1 teáskanál méz/juharszirup (vagy több, ha édesebbet szeretnél)
4 evőkanál extra szűz olívaolaj

só, bors

Elkészítés:

Keverd össze az öntetet, vagyis a hozzávalókat keverd el egy kis edényben alaposan, hogy az ecet és az olaj emulziót képezzenek. Szeretem mindezeket egy csavaros tetejű kis üvegbe önteni, majd a tetőt rátéve összerázni. A maradékot így a hűtőben is egyszerű tárolni. Akár egy hétig is simán eltartható a hűtőben.

A salátát mosd és szárítsd meg, ha kell, aprítsd fel, majd halmozd egy tálba. A paradicsomokat rendezd el rajta csinosan. A nektarinokat vékonyan kend be olajjal, sózd, borsozd őket gyengéden, majd egy felforrósított grill serpenyőben grillezd addig, amíg szép csíkos nem lesz. (Ha nincs grillserpenyőd, tökéletes legy egy hagyományos is.) 

Ne ess túlzásba, nem kell őket löttyedt puhára sütni. Ezek is mehetnek a salátára, legjobb, ha kicsit kihűlnek, mielőtt erre sor kerül.

Locsold meg a salátát a vinaigrette-tel, szórd meg a pisztáciával, végül pedig add hozzá a választott sajtot.

Ma grillezett csirkemell és némi sült krumpli társaságában fogyasztottuk, fejedelmi volt.


2025. június 11., szerda

Epres boldogság minden formában – legjobb receptjeim egy csokorban

🍓 Aki azt mondja, hogy az eper csak egy szimpla gyümölcs, még nem kóstolta végig, mi minden készülhet belőle… Persze ez nem is könnyű vállalás, hiszen az eper felhasználási lehetőségei gyakorlatilag végtelenek.
Ez az év egyik legédesebb időszaka, amikor a piacokon csábító halmokban mosolyognak ránk a friss eprek. Én pedig most megmutatom, hogyan lehet ezt a fantasztikus gyümölcsöt sokféleképpen megmenteni – és megünnepelni – a tányéron!

Íme 5 epres recept, amit nemcsak megenni, hanem elmenteni is érdemes:

1️⃣ Túrófánk eperrel 

Egy igazi családi kedvenc, amiről a férjem azt mondta: „Miért nem esszük ezt minden héten?” Puha, illatos, kívül ropogós, belül lágy fánkgolyók friss eperrel és egy kis eperszósszal.
👉  Recept ITT.

2️⃣ Házi eperdzsem 

Lekvárfőzés stressz és órákig tartó kevergetés nélkül – modern technikával, de a régi ízek nyomában. Tiszta eperíz, tartósítószer nélkül.
👉 Recept ITT.

3️⃣ Epres sajttorta (majdnem) sütés nélkül 

Egy hűsítő, krémes desszert, ami nemcsak nyáron, de bármikor mosolyt csal az arcokra. Pörkölt pisztáciával, mentalevéllel és kamillavirággal díszítve – mert az eper megérdemli a díszkíséretet.
👉 Recept ITT.

4️⃣ Eperfagyi, ahogy David Lebovitz készíti 

Egy jó fagyinál semmi nem lehet finomabb a nyári hőségben, főleg ha semmiféle mesterséges anyagot nem tartalmaz a fagyi, csak gyümölcsöt, cukrot és joghurtot. Na meg egy kortynyi vodkát 😉
👉 Recept ITT.

5️⃣ Epres, rebarbarás csodapite 

Egy szuper jó és egyszerű vajas tészta, benne egy epres, rebarbarás, krémes töltelék - a nyári hétvégék legnagyobb adu ásza!
👉 Recept ITT.


💬 Neked melyik a kedvenced? Írd meg kommentben!

📌 TIPP: Ha tetszett a válogatás, mentsd el, hogy ne vesszen el később! A receptek újra és újra jól fognak jönni, míg tart az eperszezon – és utána is.




Eperdzsem bazsalikommal és citromfűvel

Ebben a bejegyzésben főleg mesélni fogok. Mégpedig azért, mert a lekvárfőzés nem egy agyműtét, főleg, ha az ember, mint én is, dzsemfixet használ hozzá. Annak a zacskóján rajta van a leírás, még a gyerekek is el tudnak készíteni egy-egy adag lekvárt annak mentén.

Még a nagy amerikai utazás előtt újítottam be egy cserép bazsalikomot, gondoltam, talán kapok majd érett paradicsomot, mozzarella mindig van, és akkor elkészítem a kedvenc Caprese salátámat. Hát nem került rá sor sajnos, így aztán a házra vigyázó fiamra bíztam a bazsalikomot. Ha őszinte akarok lenni, fel voltam rá készülve, hogy a bazsalikom nem éli túl a kéthetes távollétünket, és nem azért, mert a fiam ne lenne képes meglocsolni, hanem mert ismerjük a szupermarketekben vett cserepes fűszernövények túlélési képességeit.

Hát csodák csodája, a bazsalikom kétszer akkora lett, mint volt, a gondos locsolásnak köszönhetően élt és virult. Tegnap pedig lent voltunk a lányomnál a tanyán, a környéken vettük az epret, de eper nélkül is meglátogattuk volna két hét távollét után. Indulóban voltunk már, mikor odaadott egy cserép citromfüvet, hogy az kimaradt az ültetésből, ha szeretném, vigyem el. Rendben, majd a kertecskében helyet talál.

No, ezen körülmények egybeesésének köszönhető, hogy a mai eperdzsem főzést azzal fejeztem be, hogy készítettem néhány üveg bazsalikomos, citromfüves variációt is, és mondhatom, csodálatos lett, nagyon ajánlom mindenkinek. Semmi durva bazsalikom íz, csak egy kellemes, friss íz a háttérben, gyakorlatlan ízelemzők talán rá sem jönnek, mi a különleges a dzsemben, olyannyira nem tolakodó a bazsalikom. Nyilván ha többet tennék bele, azzá tudna válni, de ez egyáltalán nem cél. Összefut a nyál a számban, ha arra gondolok, hogyan fogom kinyitni a lekváros üveget karácsonykor, hogy a magam sütötte, langyos kalácsra, amelyen finom vaj várakozik, rákenjem az élénk rózsaszín, eperdarabokkal tarkított dzsemet....

Hozzávalók 9 kis üveg dzsemhez:

3 kg eper lecsumázva, feldarabolva
3 csomag 3:1 dzsemfix
1-1,2 kg kristálycukor
egy nagy citrom
3-4 nagyobb ág bazsalikom és citromfű, csak a levelek, a szárak nem kellenek

Elkészítés:

Az epret többször váltott vízben megmostam, feldaraboltam, lemértem. A dzsemfix utasításait követve a zacskók tartalmát elkevertem a cukorral, rászórtam az eperre, alaposan elkevertem, majd nagy lángon felforraltam a keveréket. Időközben botturmixszal törtem össze a szemeket, de nem teljesen pépesre, hiszen nem lekvárt, hanem dzsemet főztem.

Forrás után 3 percig forraltam a keveréket, szűrőkanállal eltávolítottam a habját. Ez csupán esztétikai kérdés, semmi baj sem lesz, ha a hab rajta marad, de teljesen azt nem lehet elkeverni, és az üvegben nem lesz szép látvány a hab fehér rétege. Utolsó lépésként a dzsembe csavarom a citrom levét, ez segít a színét is frissen tartani (persze nem az örökkévalóságig, előbb-utóbb minden lekvár besötétedik az üvegben), remekül ellensúlyozza a cukor édességét is, sőt, ha jól tudom, a lekvár optimális állagának elérésében is segít.

Amikor letelik a három perc, belekeverem a késes aprítóval összezúzott fűszernövényeket. (A kis gépecskébe öntöttem egy kis merőkanálnyi eper dzsemet, beletettem a leveleket, a tetejére is ment egy kevés dzsem, így tökéletesen össze tudtam zúzatni a leveleket.) A keveréket beleöntöttem a dzsembe, de már nem forraltam vele, csak nagyon alaposan elkevertem.

Kis üvegekbe töltöttem a dzsemet, 5 percre fejre állítottam az üvegeket, majd száraz dunszta tettem, alaposan körbetakargatva pokrócokkal, abban fog kihűlni 2-3 nap alatt.

Végül egy TIPP azoknak, akik ügyesen végigolvasták a hosszú posztot:

Láttam a neten videókat arról, hogy az epret, málnát, szedret ecetes, szódabikarbónás vízben áztatják, hogy tovább friss maradjon. Meg is volt a véleményem erről a marhaságról. Ecetes vízben áztatni egy olyan puha gyümölcsöt, mint a málna vagy az eper? Eh... Aztán mikor hazahoztam a lajosmizsei epret, gondoltam, mi bajom lehet, ha kipróbálom. Így aztán egy óriási tálban először sima vízzel leöblítettem  a szennyeződés nagyját az eperről, majd tiszta vizet engem rá, szórtam rá gondolomra majdnem egy egész csomag étkezési szódabikarbónát, bőkezűen meglöttyintettem 10 százalékos ecettel, átmozgattam a pezsgő vízben a gyümölcsöt, és néhány percig ázni hagytam. Végül leöblítettem, és azt az adagot, amit enni szántam, egy konyharuhán leszárítottam. Jelentem, az eperből ma, a 7. napon egyetlen szem nem ment tönkre, és nyilván az eper csumája már nem élénk zöld, mint az első napon, de a gyümölcsnek az égvilágon semmi baja, tökéletesen friss és száraz.




2025. június 9., hétfő

Túrófánk

Réges régen kezdtem el túrófánkot sütni, a gyerekek még bőven kisiskolás korúak voltak. Ez volt az egyik adu ászom (a másik a mirelit császármorzsa.......), ha gyorsan kellett valami fogukra való ételt előállítani. Jó régen nem sütöttem már, de most a túrógombócból megmaradt egy negyed kiló túró, az meg nekünk pont elég egy bőséges adag fánknak, úgyhogy felelevenítettem a receptet. És ezt nagyon jól is tettem, hiszen nagyjából nulla munka van vele, ugyanakkor könnyed, finom édesség az eredmény, a mai friss borsóból készült leves után tökéletes második fogásnak bizonyult.





Hozzávalók: 
25 dkg tehéntúró
10 dkg liszt
4 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 db tojás
fél csomag sütőpor
egy csipet só
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál vanília kivonat (ennek az alkohol tartalma megakadályozza, hogy a fánk beszívja az olajat sütés közben. Tehettem volna bele rumot is, de a vaníliakivonat üvege kéznél volt)
 
kb. fél liter olaj a sütéshez  

Elkészítés:
A túrót, a tojást, cukrot, vaníliás cukrot, sót, vanília kivonatot, citromhéjat tegyük egy tálba, dolgozzuk össze alaposan, majd szitáljuk rá a sütőporral elkevert lisztet. Keverjük azzal is össze. Jól formázható tésztát kell kapnunk. Egyforma méretű golyókat gömbölygetünk a masszából. Igazából ránk van bízva, mekkorák legyenek a fánkok, én azt ajánlom, hogy pingpong labdánál nagyobbakat ne formázzunk, mert egyrészt a kicsik olyan gusztusosak, másrészt kevesebb olaj elég a sütésükhöz, harmadrészt tisztességesen át is sülnek. 

Annyi olajat melegítsünk egy kis edényben, amennyiben a fánkok úszni fognak tudni. Minél kisebb a sütőedény, annál kevesebb olajjal kell számolnunk. Mivel ez önmagában sem nagy mennyiség, nem túl nagy időráfordítás 3-4-5 körben kisütni a fánkokat. Az olaj legyen nagyjából 160-170 fokos. Ha nincs hőmérőd, egy pici darab masszát dobj a meleg olajba, ha azonnal elkezd körülötte buborékozni az olaj, akkor kezdheted a sütést.
Amikor a fánkok mindkét oldala szép aranybarna, szűrőkanállal kapkodd ki őket az olajból, papírtörlőn itasd le róluk a felesleges olajat, és már tálalhatod is.

Én most eperszószt adtam hozzá, ami úgy készült, hogy a késes aprítóba beledobáltam a gyümölcsöt, szórtam rá egy teáskanál porcukrot, összezúzattam a géppel, és kész is voltunk.

Tálalhatod egyszerűen porcukorral, de akár cukros tejföllel, lekvárral, bármilyen gyümölcsszósszal, csokoládészósszal, amivel csak szeretnétek.


2025. június 8., vasárnap

Eperkrémes torta

Kint voltam reggel a piacon, és azt láttam, hogy bőven van még eper, sokan most viszik haza a gyümölccsel teli rekeszeket, hogy megfőzzék az eper lekvárt. Én ezen túl vagyok, de volt annyi eszem, hogy tettem félre egy kilócskát a hűtőbe, hogy legyen mire rájárni a pünkösdi ünnepek alatt. Na meg hogy legyen miből elkészíteni ezt a csodás tortát.

Legnagyobb előnye, hogy nem gejl édes, hanem üde, friss eper ízű. Második nagy előnye, hogy 10-12 percre kell mindössze bekapcsolni a sütőt, amíg a kekszes alap összesül. És hát nem utolsó sorban csodaszép is ez a torta, mi tagadás...


Hozzávalók egy 26 cm-es tortaformához:

1 csomag Zabfalatok (natúr) keksz
1,25 dl kókuszreszelék
115 gr olvasztott vaj
2 evőkanál cukor (elhagyható)

Krém:

450 g friss, apróra vágott eper
1/2 csésze víz
420 ml habtejszín
113 g krémsajt (mascarponét használtam)
120 g átszitált porcukor
1 evőkanál vanília kivonat
1 csipet só

4 teáskanál zselatinpor
4 evőkanál hideg víz

Elkészítés:

A kekszet és a kókuszreszeléket késes aprítóban finom morzsásra zúzzuk. Nem kell aggódni, ha nem bírod a kókuszt, a kókuszreszelék íze egyáltalán nem fog kiérződni az alapból, ha csak ez tart vissza a kipróbálástól, nyugodtan tedd félre az aggodalmaidat. A kekszmorzsát összedolgozzuk az olvasztott vajjal, és alaposan, szorosan belenyomkodjuk egy tortaformába, amit előtte kissé kiolajozunk. Erre azért van szükség, hogy a tortaformából könnyen tányérra vagy tálra tudjuk majd csúsztatni a kész tortát.
A tortaforma lehet kapcsos tortaforma, de kivehető aljú is, a lényeg, hogy a krém elférjen benne, tehát túl alacsony peremű nem lesz megfelelő.
A vajas morzsát alaposan lenyomkodjuk, akár egy pohár alját is segítségül hívhatjuk a művelethez, de a kezünk is tökéletesen meg fog felelni.
180 fokra előmelegített sütőben süssük az alapot 10-12 percig, majd tegyük félre kihűlni. Ezt a lépést akár egy nappal korábban is elvégezheted, ebben az esetben a megsült alapot tárold hűtőben.

Jöhet a krém.
Az epret turmixgépbe dobáljuk, a fél deci víz hozzáadásával leturmixoljuk, majd sűrű szűrőn átengedjük, hogy megszabaduljunk a magoktól.
A tejszínt, a mascarponét, porcukrot és csipet sót elektromos habverővel kihabosítjuk, míg egy könnyű krémet nem kapunk.
Egy kis tálban keverjük össze a zselatint, a vizet és két evőkanál epervelőt, majd mikrohullámú sütőben melegítsük 12 másodpercig (700 W teljesítményen).
Keverjük az epervelőt a mascarponés tejszínhez, végül adjuk hozzá a folyékonnyá vált zselatint. Alaposan keverjük el, és készen is van a krémünk.

Öntsük a krémet a kihűlt keksz alapra, egyengessük el a tetejét, majd tegyük hűtőbe legalább négy órára.
Tálalás előtt díszítsük félbe vágott, illetve egész eper szemekkel, egy-két szem málnával, ha akad otthon, én tettem rá menta leveleket, egy-két százszorszépet 🌼, illetve durvára vágott pisztáciát. 

2025. május 17., szombat

Spárgás omlett

Ezt a végtelenül egyszerű receptet spárgarajongó olvasóim kedvéért teszem közzé. Sokan megjegyzik, hogy a spárga drága, és ebben igazat is kell, hogy adjak nekik, a spárga még akkor se olcsó mulatság, amikor már dömping van belőle.

Előfordul, hogy nem használunk el egy teljes csomag spárgát, és nem tudjuk, mit kezdjünk a maradékkal, nyilván eszünk ágában sincs kidobni... Nos, ilyenkor jön jól ez a recept.


Hozzávalók egy igen tisztességes adaghoz:

3 db tojás
2 dkg vaj
néhány spárgasíp
egy maréknyi reszelt sajt (elhagyható, de szerintem az omlett közepén lévő olvadt sajt a korona ezen az ételen)
só, bors

Elkészítés:

A spárgát megmossuk, fás szárát letörjük, a szárat vékony karikákra vágjuk, a fejeket egyben hagyjuk. Egy kevés vajon megpuhítjuk a spárgadarabokat, majd egy tányérra félretesszük. Kitöröljük a serpenyőt, újabb kis adag vajon elkezdjük sütni a tojást, amit előzőleg nagyon alaposan, habosra vertünk, sóztunk, borsoztunk.

Itt jön a flikkflakk. A felforrósodott vajra ráöntjük a tojást, természetesen a széle azonnal megszilárdul. Egy spatulával a szélekről befelé húzogatjuk a megszilárdult tojást, és ahonnan elhúztuk, oda a még folyékony részt beterelgetjük. Ezt addig csináljuk, amíg már nincs folyatható tojás. Ekkor persze még nem lesz készen az omlettünk, félig nyers lesz. Ekkor tesszük rá a spárgát és a reszelt sajtot, mégpedig úgy, hogy a kerek omlettnek az alsó harmadába halmozzuk ezeket. Majd a spatulával (és ha szükséges, még egy segédeszközzel) elkezdjük felgöngyölíteni az omlettet, magunktól és a sajt-spárga tölteléktől távolodva. Általában két, de maximum három hajtást tudunk eszközölni vele. Ekkor a töltelék az omlett közepében van. Kicsit a spatulával még lenyomkodjuk a tekercset, hogy biztosan átsüljön a közepe is, és elolvadjon benne a sajt.

Tányérra csúsztatjuk és ízlésünk szerint díszítjük.

TIPP:

Hasonlóképpen felhasználhatjuk a maradék spárgasípokat például rizibizibe, ott dúsítjuk az ételt a borsó mellett a spárgakarikákkal is.


2025. május 16., péntek

Cukkinifasírt

2006-ban, amikor ezt a blogot elkezdtem írni, az egyik első bejegyzésem volt a cukkinifasírt receptje. 20 éve még nem volt nagyon ismert a cukkininek ez a fajta felhasználása, sokan néztek rám kikerekedett szemmel, hogy micsoda? Cukkinifasírt? Az meg mi fán terem?

Hát nem fán, hanem bokron, és ha nekiáll teremni, akkor Dunát lehet vele rekeszteni, éjjel-nappal lehet cukkinifasírtot (és más cukkinis ételeket) enni. Most még bőven nincs szezonja, de a Lidlben nagyon szépet kaptam barátságos áron, így aztán ez volt tegnap a vacsora.


Hozzávalók 12 darabhoz:

3 db cukkini
1 nagyobb tojás
petrezselyemzöld

bors
1,5 zsemle vagy szükség szerinti mennyiségben zsemlemorzsa
egy maréknyi reszelt sajt, én most pecorinót használtam
olaj a sütéshez

Elkészítés:

A cukkinit megmossuk, lereszeljük. Én nagyon szeretem a legfinomabb reszelőn átereszteni, akkor a fasírtunk belül szinte krémes lesz, általában mégis a közepes lyukú reszelőt használom. A reszeléket megsózom, legalább fél órára állni hagyom.

Ha a cukkini levet eresztett, egy konyharuha segítségével kicsavarom belőle a lehető legtöbb nedvességet.* Ha zsemlét használok a fasírthoz, akkor beleteszem a késes aprítómba és finomra aprítom, hozzáadom a kicsavart zöldséghez, megborsozom, beleteszem a reszelt sajtot, a tojást, az apróra vágott petrezselymet, és a masszából lapos fasírtokat formázok.

Ha zsemlemorzsával kötöm meg az anyagot, akkor annyi zsemlemorzsát szórok rá, hogy megfelelő állagot kapjak.

Egy közepes méretű serpenyőben olajat melegítek, a cukkini pogácsákat prézlibe forgatom és közepes lángon barnára sütöm őket.

Majonézt szoktam hozzá kínálni, és most brokkolis, zöldborsós rizs került mellé, de nagyon finom krumplipürével is, vagy bármilyen majonézes salátával.

Készíthető air fryerben is.











*Nemrégiben beújítottam erre a célra egy sűrű szövésű vászon anyagot, ezt semmi másra nem használom, csak krumpli és cukkini kicsavarására, használat után kiöblítem, megszárítom, és kész.

2025. május 14., szerda

Sztrapacska

Nem szeretnék arról szóló előadásba bocsátkozni, hogy a sztrapacska honnan származik, melyik az igazi, a juhtúrós galuska, vagy a reszelt, nyers krumplis változat, mindenesetre nálunk ez utóbbit illetjük sztrapacska névvel. Káposztás sztrapacskát még nem készítettem (viszont enni ettem már Szú barátnőm jóvoltából), de ami késik, nem múlik, azt is elkészítem hamarosan.

Most azért került sor erre az ételre a menüben, mert húsvét táján szereztem be bryndzát, de persze nem dolgoztam fel, viszont nemsokára kicsit magára hagyom a konyhámat, nem akartam, hogy tönkremenjen a juhtúró.

Hozzávalók 3 adaghoz:

50 dkg burgonya hámozva
20 dkg liszt
1 mokkáskanál só
1 nagyobb tojás
20 dkg juhtúró
1 evőkanál tejföl + igény szerint a tálaláshoz
kolozsvári szalonna ízlés szerinti mennyiségben (kb. 20 dkg)
egy kanál mangalicazsír

Elkészítés:

A szalonnát vágjuk kockákra, és egy kevés zsír társaságában, lassú tűzön olvasszuk ki, majd pirítsuk meg. A pörcöt szedjük ki a zsírból, tegyük félre tálalásig. A zsírban melegítsük fel óvatosan a juhtúrót és egy kiskanál tejfölt, de legyünk résen, ha nagy lángon olvasztjuk a túrót, gumis lehet.

A burgonyát apró lyukú reszelőn lereszeljük. Okosabbak turmixgépbe teszik és pépesítik, én ehhez sose voltam elég bátor, maradtam a fáradságosabb verziónál.A reszelt burgonyát kicsit nyomkodjuk ki a levétől, de nem kell szárazra, hiszen a levében található keményítő jó barátunk lesz a főzés során.

Adjuk hozzá a tojást, a sót, és adagoljuk hozzá a lisztet. Amolyan kelt tészta állagot kell kapnunk. Tudom, hogy ez gyakorlatlanoknak nem segítség, de annál jobban nem tudom megfogalmazni, hogy ne legyen túl kemény se, de túl lágy se. A felforrt, megsózott vízbe szaggathatjuk is mindjárt a galuskákat. (Kevésbé rutinosak kanállal szaggathatnak a vízbe néhány galuskát, hogy megnézzék, nem fő-e szét a vízben? Ha úgy tűnik, hogy túl lágy, egy kevés liszttel korrigálhatunk az állagon.)

Mivel ez nem szimpla nokedli, hanem nyers krumpli van benne, várjuk meg, míg a kis sztrapacsok feljönnek a felszínre, és onnan még hagyjuk egy-két percig főni őket. Ezután szűrővel kiszedjük a vízből, lecsepegtetjük, és a meleg szalonnazsíros, túrós keverékre szedjük. Átkeverjük az egészet alaposan, majd tányérra szedjük, megszórjuk a szalonnapörccel, igény esetén még egy kis tejföllel, őrölt borssal turbózhatjuk.

TIPP:

Én az egyszerű nokedlit mindig leöblítem hideg vízzel, amint leszűrtem, egyrészt a fölös keményítő eltávolítására, másrészt a fővési folyamat leállítására. A sztrapacskánál NEM KELL lemosni a galuskákat, azonnal mehet a zsírra.

Ugyanígy készítem a sima túrós tésztát is: szalonna kiolvaszt, zsírban a túró és a tejföl óvatosan átmelegít, arra jön a kifőtt tészta.