2025. február 21., péntek

Bakonyi sertésborda


Klasszikus magyaros fogás, akár előre is elkészíthető, jól bírja a melegítést. Friss nokedlivel nagyon finom. Szoktam csirkemellből is készíteni, ha úgy jön ki a lépés, pont olyan jó, mint karajból.




Hozzávalók 3 személyre:
8 szelet sertéskaraj filé
40 dkg gomba
3-4 dl tejföl
1 erőleves kocka
liszt
só, bors
olaj vagy zsír  
 
Elkészítés:
A karaj szeleteket sóztam, borsoztam, majd folpack fóliába bugyolálva vékonyra klopfoltam. Nemcsak azért jó módszer ez, mert a vágódeszkát nem kell elmosni - fujj, de utálom! -, hanem mert a só és a bors ilyenkor a hús alsóbb rétegeibe vándorol. Megmártottam a szeleteket lisztben, a felesleget alaposan leráztam róluk, és egy kevésforró olajban hirtelen megpirítottam minden darabot. Amikor már mindegyik megjárta az olajat, egy nagy fazékba költöztek, amiben mindannyian barátságosan elfértek, belemorzsoltam egy leveskockát, hozzáadtam a nem túl vékonyra vagdalt gombát, és éppen annyi vízzel öntöttem fel, ami alulról nyaldosta a szeleteket. Fedő alatt megpároltam a húst. Végül a szeleteket kiszedtem egy tányérra, a visszamaradt lébe pedig belekevertem a kanálka liszttel dúsított tejfölt. Kapott mustárt még, pici pirospaprikát, és beforraltam a szószt. Visszakerültek bele a hússzeletek is. Ellenőriztem az ízeket, utólag sóztam és borsoztam, aztán tekintélyes mennyiségű nokedlivel karöltve a tányérra került.
 

Körtés, camembert-es álompite

Nem vagyok nagy barátja az ilyen túlzó jelzőknek, mint álompite, szupernemtudommi, istenibármi, de erre nincs jobb szó tényleg. Minden megvan benne, amitől csodálatos étel kerül az asztalunkra: ott a kényeztető leveles tészta (most teljes kiőrlésűt használtam, nagyon örülök, hogy már ilyet is lehet kapni), ott az édes, lédús körte (Lidl, Conference körte), ott a camembert, amiért rajongok, egy kis fűszer, egy pici méz, aprított dió... kell ennél tovább győzködnöm bárkit arról, hogy kipróbálja?

Hozzávalók:

1 csomag friss leveles tészta
1 nagy körte
2 karika Tihany camembert (én most natúrt használtam)
egy kevés kék sajt, ha nincs otthon, elhagyható, de nagyon ajánlom az ízek harmóniája miatt, nagyon kell bele az a pici sós íz
egy marék apróra vágott dió
egy kevés (lehetőleg friss) rozmaring, de én most bazsalikommal készítettem
egy kevés méz a tálaláshoz
1 tojássárgája a leveles tészta lekenéséhez
 
Elkészítés:
A körtét vágjuk félbe, szedjük ki a magházát, és vágjuk 2 milliméteres szeletekre. Ha akarjuk, meghámozzuk a gyümölcsöt, de nem szükséges igazából, sőt, a héj megsülve még szebbé teszi a látványt.

A sajtot szintén felszeleteljük.

Terítsük ki a tésztát egy deszkára. A szélektől egy centiméterre egy éles kés hegyével karcoljuk meg, de ne vágjuk át a tésztát. Ez azt fogja eredményezni, hogy szép, megemelkedett széle lesz a piténknek. A tojássárgájával kenjük le a tészta teljes felületét. Így a szélének szép színe lesz, az alja pedig nem fog elázni a körte levétől. A középső részt a tojásfürdő után szurkáljuk meg villával. Ha előtte tennénk, jól el is tömítenénk a tojással a lyukakat.

A felszeletelt körtével és sajttal rakjuk ki tetőcserépszerűen a tészta középső részét, morzsoljuk rá a kék sajtot, szórjuk meg az általunk választott zöldfűszerrel (én a bazsalikomot a tányéron tépkedtem rá, de a rozmaring, kakukkfű jól tűri a sütést), szórjuk meg az apróra vágott dióval, és dugjuk be a 180 fokosra előmelegített sütőbe sülni. 20 perc múlva el is készül a piténk.

Tálaláskor egy kevés (akác)mézzel pötyögtessük meg a szeleteket.

Tippek:

- készítheted almával is
- használhatsz mandulát, pekándiót vagy fenyőmagot is a dió helyett
- variálhatod a zöldfűszereket, én a rozmaringot, a kakukkfüvet és a bazsalikomot ajánlom, persze nem együtt, hanem külön-külön
- a mézet nem érdemes lehagyni belőle, csodásan kikerekíti, harmonizálja az ízeket
- csodás előétel válhat belőle, de bármennyire furán hangzik is, még akár desszertnek is el tudom képzelni egy olyan ételsor után, ami egy ilyen fantasztikus ízvilágot kíván
-a tésztát vegyük ki fél órával felhasználás előtt a hűtőből, könnyebb lesz vele dolgozni




2025. február 20., csütörtök

Szuper egészséges brokkolikrémleves

Meglepő kéréssel állt elő a fiam a minap. Azt kérte, főzzek neki brokkolikrémlevest. Ez önmagában nem furcsa, de ha azt nézzük, hogy egyik gyerekem se rajongója a brokkolinak (a lányom rá se bír nézni például), akkor mégiscsak van ok a csodálkozásra. Na de hát ha a "gyerek" kér valamit, a "gyerek" megkapja 😀

Azt szoktam mondani, hogy fasírtot és krémlevest kábé bármiből képes vagyok előállítani, és ez így igaz. A jó brokkolileveshez sok brokkoli kell, ha egy nyeszlett fejecskét használunk, abból vagy víz lesz, vagy legfeljebb egy tányér leves. De ne sajnáljuk rá a pénzt, mert laktató, tápláló és gyorsan elkészülő levest tehetünk az asztalra.

Hozzávalók 4 személyre:

2 fej brokkoli
egy kicsi fej vöröshagyma
2 szál szárzeller
2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olaj

bors
szerecsendió
2 dl tejszín
3 dl zöldségalaplé (kockából is jó, ha nincs más)

Elkészítés:

A brokkolit megmossuk, rózsákra szedjük, ha nem nagyon öreg a szára, akkor azt meghámozzuk, vékonyan felkarikázzuk, mehet a levesbe az is. Ízre és állagra is olyan, mint egy zsenge karalábé, én legtöbbször főzés közben el is ropogtatom, nagyon szeretem.

Az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát, valamint zellerszárat az olajon átpároljuk, majd az edénybe tesszük a kis darabokra vágott brokkolit is. Felengedjük a forró alaplével, esetleg pótolhatjuk a mennyiségét egy kevés vízzel. Az alaplé sósságához mérten sózzuk, borsozzuk a levesünket, és puhára főzzük a zöldséget.

Botmixerrel vagy turmixgépben krémesre turmixoljuk a levest. Látni fogjuk, hogy éppen elég sűrű, főleg, ha nem öntöttük fel egy dézsányi folyadékkal.

A zöldségkrémet visszaöntjük az edénybe, visszamelegítjük, hozzáöntjük a tejszínt. Előfordulhat, hogy a megfelelő - értsd: általad kedvelt - állag eléréséhez több, vagy netán kevesebb tejszín kell, ezt majd eldöntöd menet közben. 

Jöhet az utóízesítés, ilyenkor reszelem bele a levesbe a szerecsendiót, még egy kis borsot, és most só is kellett hozzá. Most reszeltem bele egy kevés parmezánt is az umami ízfokozás kedvéért.

Adhatsz mellé bolti krutont, levesgyöngyöt, vajon pirított kenyérszeleteket vagy házi zsemlekockákat pirítva. Én el tudok bele képzelni akár egy buggyantott tojást is, mert miért ne?

A krémleveseket négyféle módon szoktam sűríteni. 

1. sehogy. Azaz a zöldség mennyisége éppen elég a megfelelően sűrű állag eléréséhez 

2. rántással, ezt nem nagyon kell magyarázni. 

3. habarással, szerintem ez is közérthető.

4. krumplival, ami azt jelenti, hogy a zöldséggel együtt főzök szükség szerint egy vagy két közepes burgonyát, és azzal együtt turmixolom a levest, az pont jó sűrűséget ad neki.

Mindenki eldöntheti, neki melyik a legkedvezőbb módszer.

Jó étvágyat!


2025. február 17., hétfő

Rántott zeller

Ettél már valaha rántott zellert? Nem? Nagy hiba.

Nemcsak azért, mert a zeller finom, hanem mert nagyon egészséges növény is. Hazánkban a gumós zellert favorizáljuk, de a szárzeller is klassz növény, csak azt nem lehet kirántani, tegyük inkább smoothie-kba, salátákba. Tudom, hogy sokan nem kedvelik a zellert, és csak azt a szürkés-barnás darab zöldséget látják a húslevesből benne, de ez nem az igazi megközelítés. Zellerből fantasztikusan finom salátát, levest, ropogóst lehet készíteni, de ha nagyon őszinte akarok lenni, nekem a rántott zeller a kedvencem. 

Emlékszem, néhány éve kedvenc séfem, Bicsár Attila vitt egy Traktor farmfood nevű, azóta sajnos átalakult helyet a belvárosban, első látogatásunkkor szerepelt az étlapon a rántott zeller is, amit boldogan vettem tudomásul, hiszen ha egy ilyen múltú és tudású séf is lát ebben az ételben fantáziát, akkor minden a legnagyobb rendben van. Le is csekkoltam rögtön, isteni volt.

Hozzávalók 2 főre:

1 közepes zellergumó
1 tojás
liszt
panko morzsa (vagy sima prézli)
bors
olaj a sütéshez

Elkészítés:
A zellert meghámozzuk, ujjnyi karikákra vágjuk, és enyhén sós vízben előfőzzük. A zöldség legyen már puha, amikor kivesszük a vízből, de ne főzzük péppé, mert még az olajban is puhul, meg ha nagyon megfőztük, nem lesz könnyű dolgunk a panírozáskor.
Hagyjuk az előfőzött zellert kihűlni, majd a szokásos módon panírozzuk be a liszt-tojás-morzsa keverékébe, és olajban süssük ki.

Tippek:
- vághatjuk a zellert csinos kockákra is, mint ahogy anno Bicsár Attila szervírozta a Traktorban, nagyon mutatós lesz úgy.
- készíthetjük az ételt air fryerben is bátran, előtte spricceljük meg olajjal, félidőben fordítsuk meg. Még nem próbáltam, mert mindig többet sütök, mint amennyi az air fryerbe beleférne, de én 200 fokon sütném először 15 percig, aztán fordítás után még 10 percig.
- adhattok mellé salátát, majonézt vagy tartásmártást is, nem fog ártani neki.

Végül pedig legyen itt egy fotó rólam és a séf úrról, akit nagyon kedvelek, bár ennél jobban, mint ahogy a képen látszik, sajnos nem ismerem. A fotó a Millenárison készült 3 évvel ezelőtt, a születésnapomon, amelyen a legnagyobb ajándék az volt, hogy a lányom feljött megköszönteni Kecskemétről, és kikísért az épp zajló Gourmet Fesztiválra, ahol főzhettem közösen Steiner Kristóffal, és még a séfet is elkaptam egy kép erejéig.

Bicsár Attilával 2022-ben

Steiner Kristóffal és Nimivel 2022-ben kimelegedve a főzéstől, a nyártól és a boldogságtól, 61. születésnapomon :)




2025. február 15., szombat

Ferdinánd tekercs, a karcagi csoda

Nemigen lehet másként jellemezni a Ferdinándot, mint csodaként. Ez az egyik legfinomabb, legvajasabb, legvaníliásabb, leghízlalóbb kelt tészta, amit ismerek.


Nálunk gyerekkoromban darázsfészek néven futott, nem sütött túl gyakran ilyet nagyanyám, de azért emlékszem jó pár alkalomra, amikor nagyjából tíz perc alatt tüntettük el a piros tepsi, vagy lábas tartalmát. Igaz, hogy az diós volt.
Én most dió nélkül sütöttem, a klasszikus vonalon maradva készült. Gábor, a házi pék receptjét használtam, semmiben nem tértem el tőle, és nem is csalódtam a végeredményben.
Nem mellesleg a férjemnek készítettem Valentin napra bolti csoki, meg alkohol helyett.

Hozzávalók:
50 dkg finom liszt
2,5 dkg friss élesztő
175 ml tej
55 gr kristálycukor
25 gr puha vaj
3 tojássárgája
10 dkg tejföl
1 jó nagy csipet só
vanília őrlemény vagy kivonat

töltelék:
15 dkg puha vaj
5 dkg porcukor
3 csomag vaníliás cukor (én vanília őrleményt használtam helyette)
mazsola ízlés szerint

locsolni:
2 dl tejszín
3 dkg cukor
vanília őrlemény

Elkészítés:
A klasszikus kelt tészta menet. A tészta hozzávalóit a vaj kivételével elkezdjük összedolgozni, amikor már homogén tészta állaga van, csak akkor adjuk hozzá a puha, nem olvasztott vajat. Robotgéppel összesen 10 percig dagasztatjuk, az első egy-két percben lassú, a maradék időben közepes fokozaton.

A tésztát deszkára emeljük, kissé átgyúrjuk, mert a kézzel gyúrásnál semmi sem alaposabb, majd letakarva 45 percig pihentetjük a tésztát.

Gyengén lisztezett deszkán téglalap alakúra nyújtjuk, ennek a tésztának a mennyisége kinyújtva egy 60x50 centis téglalapot kell felvegyen.

A tölteléknek való vajat és porcukrot menet közben simára keverjük, nem kell habosítani, meg ilyesmi, csak alaposan keverjük ki, majd ezzel a keverékkel kenjük meg a tésztát. A magunktól távolabbi hosszanti oldalán hagyjunk egy két centis részt üresen, a többi oldalon kenjük ki a vajat a szélekig. Szórjuk meg mazsolával, majd a felénk eső hosszanti oldalon kezdjük el feltekerni a tésztát. Ne legyen a tekerés túl laza, de ne is csináljuk túl szorosra. Az üres résznél csippentsük össze a tésztát, rögzítsük a tekercset. Kicsit meg is hengergethetjük, hogy összetömörödjön.

Egy 26 cm-es tortaformát, de még jobb, ha egy ekkora átmérőjű lábast vajazzunk ki és szórjuk meg egy kanál kristálycukorral, végül helyezzük bele a 3 ujjnyi szélesre vágott tekercseket.


Letakarva kelesszük a Ferdinándot 35-50 percig, ez ugye attól függ, milyen meleg a helyiség, ahol pihen.
Időközben a sütőt melegítsük elő 180 fokra. Ez az egyetlen dolog, amiben legközelebb eltérek Gábor receptjétől, az én sütőmben a 190 fok túl erős, túl hamar elkezdtek a tekercsek színt kapni, úgyhogy le is kellett takarnom őket.
Olyan 20 perc sütés után kivesszük a formát a sütőből, és a cukros tejszínnel meglocsoljuk a tekercseket. Ügyeljünk rá, hogy mindenhová jusson a folyadékból.
Toljuk vissza ismét a sütőbe a Ferdinándot, és adjunk neki még 10-15 percet.

Hagyjuk 10 percet pihenni, majd borítsuk tálra a sütit. Nekem könnyű dolgom volt, mert kapcsos tortaformában sütöttem, csak le kellett róla pattintani a karimát, és már tehettem is a tortatálra. Ha lábasban sütötted, és a lábasban képződött karamell visszadermed, nem lesz könnyű dolgod a kivételnél, szóval ne késlekedj sokat.

Remélem, sokan elkészítitek majd, mert ha azt mondom, hogy érdemes, akkor körülbelül semmit nem mondtam róla, de az isteni, mennyei és egyéb ilyen jelzőktől lábrázást kapok, szóval nem kampányolnék ennél jobban a Ferdinánd mellett.



2025. február 12., szerda

Tejfölös tojásleves buggyantott tojással

A lányom a hétvégén megörvendeztetett 40 darab tanyasi tojással, amit a tyúkjai tojnak. Nagy öröm ez mindig, talán másoknak rettentő mennyiségnek tűnik 40-50 darab tojás, mint amennyit én szoktam kapni, de annak, aki házi tésztát készít, annak nem sok. Most is várom a napot (alighanem a hétvége lesz az), amikor nekiállhatok a tésztakészítésnek. De addig is elkészítettem ezt a rémesen egyszerű levest, most egy kicsit másként, mint a klasszikus rántott leves, bele a tojás változatot. Sok különbség amúgy nincs a kettő között, ez a tejfölös változat azért nyilvánvalóan gazdagabb, selymesebb, mint a pórias fajta.


Igen, tudom, van, aki rá se bír nézni a tojáslevesre, nekem is volt híres kolléganőm, aki az étkezdében átült egy másik asztalhoz, ha egy asztaltársa tojáslevest rendelt, én ezt képes vagyok akceptálni, meg is értem, a tojásleves nem túl dekoratív darab, viszont finom. Szóval készítse el, aki szereti, és ugorja át, aki nem.

Hozzávalók:

1 evőkanál olaj
egy kevés reszelt vöröshagyma (vagy egy evőkanál vöröshagyma krém)
1 gered fokhagyma összezúzva (vagy egy mokkáskanál fokhagyma krém, nekem van házi, azt is a lányomtól kaptam)
1 evőkanál liszt
2 dl tejföl (20 százalékos zsírtartalmú)
1 bő csipet egész köménymag
pirospaprika ízlés szerint, én egy púpos teáskanálnyit használtam

bors
4 db tojás (3 a lébe, egy buggyantva)
ízlés szerint egy mokkáskanál ecet

Elkészítés:
Az olajat felmelegítjük, rátesszük a hagymákat (krémeket), a köménymagot, egy kicsit átdinszteljük őket. Megszórjuk a pirospaprikával (ezt ízlés szerint adagoljuk, én nem szeretem, ha hóka a leves, és a paprika finom ízt is ad, nem csak színt), majd felengedjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk. Felforraljuk, hagyjuk néhány percig zubogva forrni.

A tejfölt simára keverjük a liszttel, majd adunk hozzá egy-két merőkanálnyi forró levest, azzal is elkeverjük.
Én szeretem szűrőn át a lébe engedni a habarást, még így is előfordul, hogy kissé csomós lesz,  de azt egy finom szűrőn át leszedem a leves tetejéről.

3 tojást felütünk egy tányérba, alaposan felhabosítjuk, majd beleöntjük a levesbe, miközben azt bőszen kavarjuk. Így a tojások szépen szét tudnak terülni a forró lében. Pillanatok alatt megfő a tojás a levesben. Ekkor egy merőkanálba ütöm a buggyantottnak szánt tojást, leveszem a hőt, hogy a leves épp csak forrjon, és a merőkanállal beleengedem a tojást a lébe. Egy percig tartom a merőkanálban a tojást, aztán már nyugodtan beleengedhetjük a levesbe, nem fog szétfőni.

Utolsó mozzanatként ízesítjük a levest még sóval, borssal, ha szükséges, végül egy pici ecettel tesszük pikánssá.


2025. február 8., szombat

Túrós táska, túrós batyu

Ez az a recept, amit örök életemre el fogok tárolni, mert ez a tökéletes túrós batyu. Pont. Az alaprecept Gábortól, a házi péktől származik, de a sajátos igényeknek megfelelően (inzulinrezisztencia) a liszt összetételt és a cukor mennyiséget alakítottam. Csodálatosan jó a tésztával dolgozni, a töltelék ízesítése perfekt, bár legközelebb biztosan többet fogok bekeverni. Most egy-egy evőkanálnyi töltelék jutott a batyukba, nem fog ártani neki, ha kicsit több kerül bele. Tíz darab batyu lesz ebből az adagból, ami pont jó családi adagnak.

Igen, tudom, hogy hosszú a leírás, de aki kezdő, az ennek alapján el fogja tudni készíteni, aki pedig gyakorlott kelt tészta készítő, az úgyis csak átfutja, aztán megy minden rutinból.


Hozzávalók:

25 dkg teljes kiőrlésű liszt
20 dkg finom liszt  (VAGY 45 dkg finom liszt)
2 dkg friss élesztő
170 ml langyos tej
5 dkg cukor
4 dkg só
2 tojássárgája
1 evőkanál tejföl
1 mokkáskanál vanília őrlemény vagy -kivonat
7 dkg puha vaj (ha egy mód van rá, ne olvasszuk meg a vajat, csak hagyjuk szobahőmérsékleten puhulni, úgy adjuk a tésztához)

töltelék:

30 dkg túró áttörve vagy villával szétnyomkodva
4 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor (lehetőleg bourbon vaníliás, és nem vanilincukor)
1 tojássárgája
1 evőkanál tejföl
1 citrom reszelt héja
1 marék mazsola (elhagyható)

Elkészítés:
A langyos tejbe beletesszük a cukrot és az élesztőt, megvárjuk, míg szép habosra felfut.
A robotgép táljába beleszitáljuk a kétféle lisztet (a teljes kiőrlésűből a szűrőben fog maradni a durva része, azt is adjuk a tálba, a szitálásnak itt az a lényege, hogy minél levegősebb legyen a lisztünk, nem az, hogy kiszűrjünk belőle bármit is), a sót, tojássárgáját, tejfölt, vaníliát, kicsit összekevertetjük a dagasztó karral, majd hozzáadjuk a felfutott élesztős tejet is. Néhány percig dagasztatjuk, amíg nagyjából össze nem áll. Lehetséges, hogy egy kevés folyadékra még szükség lesz a teljes kiőrlésű liszt miatt, nekem is kellett még 2-3 evőkanálnyi langyos vizet adni a tálba, de sose adjunk egyszerre túl sokat hozzá, mindig csak egy picit, és figyeljük, mikor lesz a tészta állaga megfelelő. Utoljára adjuk hozzá a puha vajat. Ez fontos lépés, ne rontsuk el a sorrendet, és ne adjuk a vajat előbb a tésztához. 
Alaposan dolgoztassuk meg a géppel a tésztát, majd emeljük gyúródeszkára, és kézzel is abajgassuk meg egy kicsit, hogy érezze a törődést. Formáljunk belőle gombócot, takarjuk le vagy egy folpack fóliával, vagy a robotgép táljával, hogy ne száradjon ki a tészta. Pihentessük 30 percig.

A pihentetés után formáljuk téglalappá a tésztánkat, kicsit nyomkodjuk is meg, de az összes levegőt azért ne préseljük ki belőle. Újabb 10 perc pihenés következik. Ez idő alatt összekeverjük a tölteléket.

Nyújtsuk ki a tésztát egy nagy téglalappá, a vastagságára olyan 3 millimétert mondanék. Kenjük le vizes ecsettel a felületét (könnyebben fogjuk tudni formázni), majd vágjuk fel 9 négyzetre. (Tudom, 10 batyut ígértem a bevezetőben. Ez úgy alakult, hogy némelyik négyzetem nem négyzet volt, hanem téglalap, vastag széllel, ezeket a széleket levágtam, és a levágottakból tudtam egy tizedik batyut formálni. Azt holnap reggel fogom ais fryerben megsütni a férjemnek vasárnapi reggelinek, szilvalekvárral töltve.) 

Minden négyzet közepére rakjunk egy evőkanálnyi tölteléket, törekedjünk rá, hogy nagyjából egyforma mennyiség kerüljön mindegyikbe.

A négyzetek sarkait emeljük fel, csippentsük össze, tekerjünk rajta egyet-kettőt, majd a kis csúcsot a mutatóujjunkkal nyomjuk le.

Tegyük mindet tepsire, figyeljünk rá, hogy ne érjenek össze. Kenjük le tojással őket, takarjuk le, és hagyjuk 30 percig a tepsin kelni a táskákat.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, alsó-felső sütésen. Nem kell neki légkeverés, meg egyéb úri huncutságok.

A pihentetés után kenjük le ismét a batyukat tojással (én jól elfelejtettem, de nem tűnik úgy a képet látva, hogy nagy hibát követtem volna el), 20 percre tegyük a sütőbe, süssük készre.




2025. február 7., péntek

Répa, narancs, kurkuma smoothie

Ezidáig ez volt az a turmix, ami a legkevésbé ízlett, kell még bele valami karakteres íz, ami előhozza az ízeket. Persze egyáltalán nem ihatatlan, úgyhogy eresszétek szabadjára a fantáziátokat, ha van ötletetek, mivel lehetne még ízletesebbé tenni, kommentben azt is szívesen látnám.


Hozzávalók két adaghoz:

egy nagyobbacska sárgarépa
egy nagy narancs húsa
datolyaszirup, vagy amit te használsz édesítésre
zabtej
egy púpos teáskanál fehérje por

Elkészítés:

Zutty bele a turmixba!


2025. február 6., csütörtök

Mangó smoothie

Múlt héten vettem egy mangót a Lidlben. Javíthatatlan optimista vagyok, ugyanis annak ellenére cselekedtem ezt, hogy még soha az életben nem sikerült a kőkemény, éretlen mangót úgy beérlelni otthon, hogy az többé-kevésbé élvezhető legyen.  Amióta tudom, milyen az Indiában, Thaiföldön, Spanyolországban termett mangó, teljesen fölösleges cselekedet ez részemről. De a remény hal meg utoljára, amint mondják ezt sokan.

Nos, élvezhetővé nem sikerült varázsolni a gyümölcsöt, de valamelyest megpuhult, így jó helye lett a turmixgép poharában.

Hozzávalók:

-1 db (jó esetben érett, puha) mangó
-1 csapott teáskanál kurkuma (remek gyulladáscsökkentő, méregtelenítő hatású, illetve ízületi panaszoknál is hathatós segítség a szervezetünknek)
-3 dl zabtej
-egy kis csomag mangópüré, amit a mélyhűtőből halásztam ki, és fagyottan nem akartam a turmixba tenni, ezért betettem a mikróba pár pillanatra, hogy felolvadjon. Ez persze elhagyható, tehetünk a turmixba egy kevés fehérjeport vagy zabpelyhet sűrítésnek

Elkészítés:

A hozzávalókat összeturmixoljuk. A mangópürének köszönhetően nem volt szükség plusz édesítésre.

2025. február 5., szerda

Smoothie almával és zabpehellyel

Ez egy klassz reggeli ital, ugyanis a beledarált zabpehelytől jóval laktatóbb, mint anélkül. Ebbe most nem került zöld levél, de a kísérletezés idejét éljük, mindent kipróbálunk.

Hozzávalók 2 főre:

2 db alma, nálam most héjastól, minek hámoznám meg, amikor rostot is, vitamint is veszítenék vele?
2 evőkanál zabpehely, de lehet több is, ha nem bánod, hogy sűrűbb lesz az italod
1 púpozott teáskanál kurkuma
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál datolya szirup
1,5-2 dl zabtej

Elkészítés:

A szokásos: mindent bele a turmixba, és adj neki!


2025. február 4., kedd

Smoothie 1x1

A következő időkben, amíg kitart a közlési kényszerem, zöld (és más színű) turmixokat fogok mutogatni. Emlegethetem smoothie-ként is őket, az a puccos nevük, de nekem jó lesz zöld turmixnak is.



A képek forrása: pixabay.com 

Volt már olyan időszak az életemben, amikor minden reggelt ezzel kezdtem, ha egészen őszinte akarnék lenni, tudja a fekete himlő, miért hagytam abba? Ugyanis a zöld turmix, az jó. Sok macera sincs vele igazából, hacsak azt nem tekintjük annak, hogy előre kell gondolkozni miatta, már ami a bevásárlást illeti. Mert ugye reggel 7-kor nem tudsz elővarázsolni se két marék spenótot, se más zöld levelet, ha nem gondoskodtál róla előzőleg. Persze ilyenkor is lehet gyümölcsből alkotni valamit, de az azért egy kicsit más. Töményebb, nehezebb, mint a zöld turmix.

Na nézzük, miből lehet smoothie-t készíteni! (rövid válasz: mindenből 😄)

Zöld levelek: spenót, reteklevél (bizony, a retek levele ehető, kár is kidobni, ha még nem fonnyadt vagy sárgult), madársaláta, rukkola, és minden egyéb más saláta, akár szív-, akár fejes-, akár római-, akár jégsalátáról beszélünk. Mehet bele a fodros kel, ami nálunk annyira még nem elterjedt (SAJNOS!), de azért biopiacokon fellelhető. Remekül fagyasztható, csak mondom, szóval ha szépet kapsz, érdemes betárazni belőle. Ha van karalábé- vagy cékla leveled, használd azt is nyugodtan, de jöhet a mángold is, sőt, a sárgarépa levele is remek zöld levél alap. Kínai kel jöhet, kelkáposzta szintén. És lehet, hogy meg fogsz lepődni, de a petrezselyemlevél is kitűnő alapanyaga a smoothie-nak. Nagyon jó vízhajtó például. 

Gyógynövények: csalán, tyúkhúr, gyermekláncfű, útifű

Zöldségek: uborka, avokádó, szárzeller, cukkini, sárgarépa, cékla

Gyümölcsök: kábé bármi, a legelterjedtebb alap a banán, ami akár önmagában is képes a smoothie édességét garantálni, de mehet bele mangó, barack, alma, körte, eper, málna, áfonya, nem is sorolom, tényleg gyakorlatilag bármilyen gyümölcs, amit szeretsz

Fűszerek: bármilyen fűszer, amit kedvelsz, legelterjedtebb a kurkuma, fahéj, szegfűszeg, gyömbér (akár por, akár friss formában), én imádom a szerecsendiót, azt is használok, itt is végtelen a variációs lehetőségek száma

Superfoodok: ezekkel kiválóan kiegészíthetjük, emelhetjük a zöld turmixunk élettani értékét. Ilyen például a matcha por, a goji bogyó, de jó hatást érhetünk el, ha veszünk valami jó minőségű fehérje turmix port - lehetőleg semleges ízben -, és abból is teszünk a smoothie-nkba egy-egy kanállal, főleg reggel.

És hogy mikor is igyunk smoothie-t? Nagyjából reggel, délben vagy este, mindegy. Szerintem, hangsúlyozom, szerintem, és emögött semmilyen tudományos tény nem áll, legjobb reggel, éhgyomorra tolni. Friss, üde ízétől magához térsz, rögtön hidratálod is a szervezetedet, ráadásul néhány órára biztosan jól is laksz tőle.

Igazából kiválthatsz vele akár fő étkezést is, ha diétázol, fogyókúrázol, vagy csak spórolnál a kalóriákon, mert miért ne?

És akkor legyen itt az első recept, ha már ennyit beszéltem.

Hozzávalók 2 főre:

1 nagy marék bébispenót
egy kisebb banán (vagy egy fél, a másik fele jó lesz holnapra)
2 szárzeller
fél alma
zabtej vagy más növényi ital, de ha szeretnéd, tejjel is készítheted

opcionálisan valami édesítő, juharszirup, datolya szirup, vagy amit szeretsz, de el is hagyhatod, ha a hozzávalók elég édesek

Dobj mindent a turmixba és adj neki annyi időt, amennyi idő alatt simára dolgozza a géped a turmixot.