2025. február 5., szerda

Smoothie almával és zabpehellyel

Ez egy klassz reggeli ital, ugyanis a beledarált zabpehelytől jóval laktatóbb, mint anélkül. Ebbe most nem került zöld levél, de a kísérletezés idejét éljük, mindent kipróbálunk.

Hozzávalók 2 főre:

2 db alma, nálam most héjastól, minek hámoznám meg, amikor rostot is, vitamint is veszítenék vele?
2 evőkanál zabpehely, de lehet több is, ha nem bánod, hogy sűrűbb lesz az italod
1 púpozott teáskanál kurkuma
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál datolya szirup
1,5-2 dl zabtej

Elkészítés:

A szokásos: mindent bele a turmixba, és adj neki!


2025. február 4., kedd

Smoothie 1x1

A következő időkben, amíg kitart a közlési kényszerem, zöld (és más színű) turmixokat fogok mutogatni. Emlegethetem smoothie-ként is őket, az a puccos nevük, de nekem jó lesz zöld turmixnak is.



A képek forrása: pixabay.com 

Volt már olyan időszak az életemben, amikor minden reggelt ezzel kezdtem, ha egészen őszinte akarnék lenni, tudja a fekete himlő, miért hagytam abba? Ugyanis a zöld turmix, az jó. Sok macera sincs vele igazából, hacsak azt nem tekintjük annak, hogy előre kell gondolkozni miatta, már ami a bevásárlást illeti. Mert ugye reggel 7-kor nem tudsz elővarázsolni se két marék spenótot, se más zöld levelet, ha nem gondoskodtál róla előzőleg. Persze ilyenkor is lehet gyümölcsből alkotni valamit, de az azért egy kicsit más. Töményebb, nehezebb, mint a zöld turmix.

Na nézzük, miből lehet smoothie-t készíteni! (rövid válasz: mindenből 😄)

Zöld levelek: spenót, reteklevél (bizony, a retek levele ehető, kár is kidobni, ha még nem fonnyadt vagy sárgult), madársaláta, rukkola, és minden egyéb más saláta, akár szív-, akár fejes-, akár római-, akár jégsalátáról beszélünk. Mehet bele a fodros kel, ami nálunk annyira még nem elterjedt (SAJNOS!), de azért biopiacokon fellelhető. Remekül fagyasztható, csak mondom, szóval ha szépet kapsz, érdemes betárazni belőle. Ha van karalábé- vagy cékla leveled, használd azt is nyugodtan, de jöhet a mángold is, sőt, a sárgarépa levele is remek zöld levél alap. Kínai kel jöhet, kelkáposzta szintén. És lehet, hogy meg fogsz lepődni, de a petrezselyemlevél is kitűnő alapanyaga a smoothie-nak. Nagyon jó vízhajtó például. 

Gyógynövények: csalán, tyúkhúr, gyermekláncfű, útifű

Zöldségek: uborka, avokádó, szárzeller, cukkini, sárgarépa, cékla

Gyümölcsök: kábé bármi, a legelterjedtebb alap a banán, ami akár önmagában is képes a smoothie édességét garantálni, de mehet bele mangó, barack, alma, körte, eper, málna, áfonya, nem is sorolom, tényleg gyakorlatilag bármilyen gyümölcs, amit szeretsz

Fűszerek: bármilyen fűszer, amit kedvelsz, legelterjedtebb a kurkuma, fahéj, szegfűszeg, gyömbér (akár por, akár friss formában), én imádom a szerecsendiót, azt is használok, itt is végtelen a variációs lehetőségek száma

Superfoodok: ezekkel kiválóan kiegészíthetjük, emelhetjük a zöld turmixunk élettani értékét. Ilyen például a matcha por, a goji bogyó, de jó hatást érhetünk el, ha veszünk valami jó minőségű fehérje turmix port - lehetőleg semleges ízben -, és abból is teszünk a smoothie-nkba egy-egy kanállal, főleg reggel.

És hogy mikor is igyunk smoothie-t? Nagyjából reggel, délben vagy este, mindegy. Szerintem, hangsúlyozom, szerintem, és emögött semmilyen tudományos tény nem áll, legjobb reggel, éhgyomorra tolni. Friss, üde ízétől magához térsz, rögtön hidratálod is a szervezetedet, ráadásul néhány órára biztosan jól is laksz tőle.

Igazából kiválthatsz vele akár fő étkezést is, ha diétázol, fogyókúrázol, vagy csak spórolnál a kalóriákon, mert miért ne?

És akkor legyen itt az első recept, ha már ennyit beszéltem.

Hozzávalók 2 főre:

1 nagy marék bébispenót
egy kisebb banán (vagy egy fél, a másik fele jó lesz holnapra)
2 szárzeller
fél alma
zabtej vagy más növényi ital, de ha szeretnéd, tejjel is készítheted

opcionálisan valami édesítő, juharszirup, datolya szirup, vagy amit szeretsz, de el is hagyhatod, ha a hozzávalók elég édesek

Dobj mindent a turmixba és adj neki annyi időt, amennyi idő alatt simára dolgozza a géped a turmixot.