8 szelet sertéskaraj filé
40 dkg gomba
3-4 dl tejföl
1 erőleves kocka
liszt
só, bors
Elkészítés:
Nem vagyok nagy barátja az ilyen túlzó jelzőknek, mint álompite, szupernemtudommi, istenibármi, de erre nincs jobb szó tényleg. Minden megvan benne, amitől csodálatos étel kerül az asztalunkra: ott a kényeztető leveles tészta (most teljes kiőrlésűt használtam, nagyon örülök, hogy már ilyet is lehet kapni), ott az édes, lédús körte (Lidl, Conference körte), ott a camembert, amiért rajongok, egy kis fűszer, egy pici méz, aprított dió... kell ennél tovább győzködnöm bárkit arról, hogy kipróbálja?
Hozzávalók:
1 csomag friss leveles tésztaA sajtot szintén felszeleteljük.
Terítsük ki a tésztát egy deszkára. A szélektől egy centiméterre egy éles kés hegyével karcoljuk meg, de ne vágjuk át a tésztát. Ez azt fogja eredményezni, hogy szép, megemelkedett széle lesz a piténknek. A tojássárgájával kenjük le a tészta teljes felületét. Így a szélének szép színe lesz, az alja pedig nem fog elázni a körte levétől. A középső részt a tojásfürdő után szurkáljuk meg villával. Ha előtte tennénk, jól el is tömítenénk a tojással a lyukakat.
A felszeletelt körtével és sajttal rakjuk ki tetőcserépszerűen a tészta középső részét, morzsoljuk rá a kék sajtot, szórjuk meg az általunk választott zöldfűszerrel (én a bazsalikomot a tányéron tépkedtem rá, de a rozmaring, kakukkfű jól tűri a sütést), szórjuk meg az apróra vágott dióval, és dugjuk be a 180 fokosra előmelegített sütőbe sülni. 20 perc múlva el is készül a piténk.
Tálaláskor egy kevés (akác)mézzel pötyögtessük meg a szeleteket.
Tippek:
- készítheted almával isMeglepő kéréssel állt elő a fiam a minap. Azt kérte, főzzek neki brokkolikrémlevest. Ez önmagában nem furcsa, de ha azt nézzük, hogy egyik gyerekem se rajongója a brokkolinak (a lányom rá se bír nézni például), akkor mégiscsak van ok a csodálkozásra. Na de hát ha a "gyerek" kér valamit, a "gyerek" megkapja 😀
Azt szoktam mondani, hogy fasírtot és krémlevest kábé bármiből képes vagyok előállítani, és ez így igaz. A jó brokkolileveshez sok brokkoli kell, ha egy nyeszlett fejecskét használunk, abból vagy víz lesz, vagy legfeljebb egy tányér leves. De ne sajnáljuk rá a pénzt, mert laktató, tápláló és gyorsan elkészülő levest tehetünk az asztalra.
Hozzávalók 4 személyre:
2 fej brokkoliElkészítés:
A brokkolit megmossuk, rózsákra szedjük, ha nem nagyon öreg a szára, akkor azt meghámozzuk, vékonyan felkarikázzuk, mehet a levesbe az is. Ízre és állagra is olyan, mint egy zsenge karalábé, én legtöbbször főzés közben el is ropogtatom, nagyon szeretem.
Az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát, valamint zellerszárat az olajon átpároljuk, majd az edénybe tesszük a kis darabokra vágott brokkolit is. Felengedjük a forró alaplével, esetleg pótolhatjuk a mennyiségét egy kevés vízzel. Az alaplé sósságához mérten sózzuk, borsozzuk a levesünket, és puhára főzzük a zöldséget.
Botmixerrel vagy turmixgépben krémesre turmixoljuk a levest. Látni fogjuk, hogy éppen elég sűrű, főleg, ha nem öntöttük fel egy dézsányi folyadékkal.
A zöldségkrémet visszaöntjük az edénybe, visszamelegítjük, hozzáöntjük a tejszínt. Előfordulhat, hogy a megfelelő - értsd: általad kedvelt - állag eléréséhez több, vagy netán kevesebb tejszín kell, ezt majd eldöntöd menet közben.
Jöhet az utóízesítés, ilyenkor reszelem bele a levesbe a szerecsendiót, még egy kis borsot, és most só is kellett hozzá. Most reszeltem bele egy kevés parmezánt is az umami ízfokozás kedvéért.
Adhatsz mellé bolti krutont, levesgyöngyöt, vajon pirított kenyérszeleteket vagy házi zsemlekockákat pirítva. Én el tudok bele képzelni akár egy buggyantott tojást is, mert miért ne?
A krémleveseket négyféle módon szoktam sűríteni.
1. sehogy. Azaz a zöldség mennyisége éppen elég a megfelelően sűrű állag eléréséhez
2. rántással, ezt nem nagyon kell magyarázni.
3. habarással, szerintem ez is közérthető.
4. krumplival, ami azt jelenti, hogy a zöldséggel együtt főzök szükség szerint egy vagy két közepes burgonyát, és azzal együtt turmixolom a levest, az pont jó sűrűséget ad neki.
Mindenki eldöntheti, neki melyik a legkedvezőbb módszer.
Jó étvágyat!
Ettél már valaha rántott zellert? Nem? Nagy hiba.
Nemcsak azért, mert a zeller finom, hanem mert nagyon egészséges növény is. Hazánkban a gumós zellert favorizáljuk, de a szárzeller is klassz növény, csak azt nem lehet kirántani, tegyük inkább smoothie-kba, salátákba. Tudom, hogy sokan nem kedvelik a zellert, és csak azt a szürkés-barnás darab zöldséget látják a húslevesből benne, de ez nem az igazi megközelítés. Zellerből fantasztikusan finom salátát, levest, ropogóst lehet készíteni, de ha nagyon őszinte akarok lenni, nekem a rántott zeller a kedvencem.
Emlékszem, néhány éve kedvenc séfem, Bicsár Attila vitt egy Traktor farmfood nevű, azóta sajnos átalakult helyet a belvárosban, első látogatásunkkor szerepelt az étlapon a rántott zeller is, amit boldogan vettem tudomásul, hiszen ha egy ilyen múltú és tudású séf is lát ebben az ételben fantáziát, akkor minden a legnagyobb rendben van. Le is csekkoltam rögtön, isteni volt.
Hozzávalók 2 főre:A lányom a hétvégén megörvendeztetett 40 darab tanyasi tojással, amit a tyúkjai tojnak. Nagy öröm ez mindig, talán másoknak rettentő mennyiségnek tűnik 40-50 darab tojás, mint amennyit én szoktam kapni, de annak, aki házi tésztát készít, annak nem sok. Most is várom a napot (alighanem a hétvége lesz az), amikor nekiállhatok a tésztakészítésnek. De addig is elkészítettem ezt a rémesen egyszerű levest, most egy kicsit másként, mint a klasszikus rántott leves, bele a tojás változatot. Sok különbség amúgy nincs a kettő között, ez a tejfölös változat azért nyilvánvalóan gazdagabb, selymesebb, mint a pórias fajta.
Igen, tudom, van, aki rá se bír nézni a tojáslevesre, nekem is volt híres kolléganőm, aki az étkezdében átült egy másik asztalhoz, ha egy asztaltársa tojáslevest rendelt, én ezt képes vagyok akceptálni, meg is értem, a tojásleves nem túl dekoratív darab, viszont finom. Szóval készítse el, aki szereti, és ugorja át, aki nem.
Hozzávalók:
1 evőkanál olajEz az a recept, amit örök életemre el fogok tárolni, mert ez a tökéletes túrós batyu. Pont. Az alaprecept Gábortól, a házi péktől származik, de a sajátos igényeknek megfelelően (inzulinrezisztencia) a liszt összetételt és a cukor mennyiséget alakítottam. Csodálatosan jó a tésztával dolgozni, a töltelék ízesítése perfekt, bár legközelebb biztosan többet fogok bekeverni. Most egy-egy evőkanálnyi töltelék jutott a batyukba, nem fog ártani neki, ha kicsit több kerül bele. Tíz darab batyu lesz ebből az adagból, ami pont jó családi adagnak.
Igen, tudom, hogy hosszú a leírás, de aki kezdő, az ennek alapján el fogja tudni készíteni, aki pedig gyakorlott kelt tészta készítő, az úgyis csak átfutja, aztán megy minden rutinból.
Hozzávalók:
25 dkg teljes kiőrlésű lisztEzidáig ez volt az a turmix, ami a legkevésbé ízlett, kell még bele valami karakteres íz, ami előhozza az ízeket. Persze egyáltalán nem ihatatlan, úgyhogy eresszétek szabadjára a fantáziátokat, ha van ötletetek, mivel lehetne még ízletesebbé tenni, kommentben azt is szívesen látnám.
Múlt héten vettem egy mangót a Lidlben. Javíthatatlan optimista vagyok, ugyanis annak ellenére cselekedtem ezt, hogy még soha az életben nem sikerült a kőkemény, éretlen mangót úgy beérlelni otthon, hogy az többé-kevésbé élvezhető legyen. Amióta tudom, milyen az Indiában, Thaiföldön, Spanyolországban termett mangó, teljesen fölösleges cselekedet ez részemről. De a remény hal meg utoljára, amint mondják ezt sokan.
Nos, élvezhetővé nem sikerült varázsolni a gyümölcsöt, de valamelyest megpuhult, így jó helye lett a turmixgép poharában.
Hozzávalók:
-1 db (jó esetben érett, puha) mangóElkészítés:
A hozzávalókat összeturmixoljuk. A mangópürének köszönhetően nem volt szükség plusz édesítésre.
Ez egy klassz reggeli ital, ugyanis a beledarált zabpehelytől jóval laktatóbb, mint anélkül. Ebbe most nem került zöld levél, de a kísérletezés idejét éljük, mindent kipróbálunk.
Hozzávalók 2 főre:
2 db alma, nálam most héjastól, minek hámoznám meg, amikor rostot is, vitamint is veszítenék vele?Elkészítés:
A szokásos: mindent bele a turmixba, és adj neki!
A következő időkben, amíg kitart a közlési kényszerem, zöld (és más színű) turmixokat fogok mutogatni. Emlegethetem smoothie-ként is őket, az a puccos nevük, de nekem jó lesz zöld turmixnak is.
A képek forrása: pixabay.com
Volt már olyan időszak az életemben, amikor minden reggelt ezzel kezdtem, ha egészen őszinte akarnék lenni, tudja a fekete himlő, miért hagytam abba? Ugyanis a zöld turmix, az jó. Sok macera sincs vele igazából, hacsak azt nem tekintjük annak, hogy előre kell gondolkozni miatta, már ami a bevásárlást illeti. Mert ugye reggel 7-kor nem tudsz elővarázsolni se két marék spenótot, se más zöld levelet, ha nem gondoskodtál róla előzőleg. Persze ilyenkor is lehet gyümölcsből alkotni valamit, de az azért egy kicsit más. Töményebb, nehezebb, mint a zöld turmix.
Na nézzük, miből lehet smoothie-t készíteni! (rövid válasz: mindenből 😄)
Zöld levelek: spenót, reteklevél (bizony, a retek levele ehető, kár is kidobni, ha még nem fonnyadt vagy sárgult), madársaláta, rukkola, és minden egyéb más saláta, akár szív-, akár fejes-, akár római-, akár jégsalátáról beszélünk. Mehet bele a fodros kel, ami nálunk annyira még nem elterjedt (SAJNOS!), de azért biopiacokon fellelhető. Remekül fagyasztható, csak mondom, szóval ha szépet kapsz, érdemes betárazni belőle. Ha van karalábé- vagy cékla leveled, használd azt is nyugodtan, de jöhet a mángold is, sőt, a sárgarépa levele is remek zöld levél alap. Kínai kel jöhet, kelkáposzta szintén. És lehet, hogy meg fogsz lepődni, de a petrezselyemlevél is kitűnő alapanyaga a smoothie-nak. Nagyon jó vízhajtó például.
Gyógynövények: csalán, tyúkhúr, gyermekláncfű, útifű
Zöldségek: uborka, avokádó, szárzeller, cukkini, sárgarépa, cékla
Gyümölcsök: kábé bármi, a legelterjedtebb alap a banán, ami akár önmagában is képes a smoothie édességét garantálni, de mehet bele mangó, barack, alma, körte, eper, málna, áfonya, nem is sorolom, tényleg gyakorlatilag bármilyen gyümölcs, amit szeretsz
Fűszerek: bármilyen fűszer, amit kedvelsz, legelterjedtebb a kurkuma, fahéj, szegfűszeg, gyömbér (akár por, akár friss formában), én imádom a szerecsendiót, azt is használok, itt is végtelen a variációs lehetőségek száma
Superfoodok: ezekkel kiválóan kiegészíthetjük, emelhetjük a zöld turmixunk élettani értékét. Ilyen például a matcha por, a goji bogyó, de jó hatást érhetünk el, ha veszünk valami jó minőségű fehérje turmix port - lehetőleg semleges ízben -, és abból is teszünk a smoothie-nkba egy-egy kanállal, főleg reggel.
És hogy mikor is igyunk smoothie-t? Nagyjából reggel, délben vagy este, mindegy. Szerintem, hangsúlyozom, szerintem, és emögött semmilyen tudományos tény nem áll, legjobb reggel, éhgyomorra tolni. Friss, üde ízétől magához térsz, rögtön hidratálod is a szervezetedet, ráadásul néhány órára biztosan jól is laksz tőle.
Igazából kiválthatsz vele akár fő étkezést is, ha diétázol, fogyókúrázol, vagy csak spórolnál a kalóriákon, mert miért ne?
És akkor legyen itt az első recept, ha már ennyit beszéltem.
Hozzávalók 2 főre:
1 nagy marék bébispenótDobj mindent a turmixba és adj neki annyi időt, amennyi idő alatt simára dolgozza a géped a turmixot.