2021. május 17., hétfő

Grízes tészta

Az a helyzet, hogy annak ellenére, hogy a grízes tésztánál talán nincs is egyszerűbb étele a magyar konyhának, jól elkészíteni mégsem annyira könnyű, mint azt bárki gondolná. Két dolgon áll vagy bukik az ügy. Az egyik a tészta minősége, ez persze mindegyik tésztaételre vonatkozik. A másik pedig a gríz pirítása és puhítása. Hosszú konyhai pályafutásomból nemigen emlékszem vissza emlékezetes és csúfos kudarcokra a grízes tésztával kapcsolatban, de biztosan voltak eleinte kevésbé élvezetes próbálkozásaim. Jó ideje már - hagyjuk az unalmas számokat, kérem! - csukott szemmel és fél kézzel is megcsinálom kifogástalanra.


Hozzávalók 4 személyre:

40 dkg szélesmetélt
2,5 dl gríz
forrásban lévő víz
egy nagy csipet só
4 evőkanál olaj

a tálaláshoz lekvár és porcukor


Elkészítés:

Az olajat egy nagy serpenyőben elkezdjük melegíteni. Fontos, hogy legyen a serpenyőre/lábasra jól illeszkedő tetőnk, kelleni fog.

Amikor az olaj meleg, kezdjük el pirítani rajta a grízt. Legyen szép aranybarna, nem kell túl sötétre pirítani, megégetni pláne nem. Folyamatos kevergetést és jelenlétet igényel a művelet. Legyen a kezünk ügyében a forró víz, valamint a fedő. Az se gond, ha fogókesztyű van rajtunk, így nagy eséllyel elkerülhetjük, hogy a felcsapó gőz a kezünket megégesse. Ugyanis amikor elégedettek vagyunk a gríz színével, fogjuk a vizet, és azon forrón elkezdjük ráönteni a grízre, ami azonnal heves gőzfejlesztéssel fog reagálni. Úgy bánjunk a vízzel, hogy mindenhol érje a grízt, de sehol ne tocsogjon tőle. Nem kell kevergetni, csak rögvest rátenni a fedőt, és békén hagyni. A fejlődött gőzben fog a megpirított grízünk megpuhulni. Egyszer érdemes ránézni, és ha úgy érezzük, még egy pici vizet önteni rá, ezt próbáljuk minél gyorsabban megejteni, hogy a fedő alatt tanyázó gőz ne szökjön mind el.

Főzzük ki a tésztát, szűrjük le, majd szedjük a megpuhult grízre. Kaphat egy csipet sót, átforgatjuk, picit talán le is piríthatjuk, ha szeretjük, és máris készen áll a tálalásra.

Én a magam részéről semmilyen más lekvárral nem eszem meg, csakis barackkal, de ezt mindenki maga dönti el. Sőt, én szeretem sósan is.

Mióta viszonylag gyakran gyúrok itthon tésztát, nagyon jó dolgunk van, most is friss házi tésztából készült a grízes tészta, ahogy felvagdostattam a géppel, már ment is a főzővízbe 3, azaz 3 percre. Mondtam már, hogy nincs csodásabb a friss házi tésztánál?



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése